Ukryte znaki znalezione w średniowiecznym manuskrypcie angielskim

Image

Źródło: Kadr z Youtube

W średniowiecznym rękopisie z biblioteki Uniwersytetu Oksfordzkiego w Anglii znaleziono tajne znaki. Według ekspertów zostały wykonane bez użycia atramentu.

 

 

Uczeni zbadali łacińską kopię Dziejów Apostolskich, datowaną na lata 700-750 i zauważyli ukryte wiadomości wydrapane na stronach. Najpopularniejszym imieniem żeńskim było „Edburgh”. Naukowcy zasugerowali, że było to nazwisko właściciela rękopisu. Ponieważ we wczesnym średniowieczu książki były bardzo drogie, a piśmiennych było niewielu członków elity, można przypuszczać, że kobieta była bogata i szlachetna.

 

Badanie wykazało, że pełne imię i nazwisko „Edburgh” zostało zapisane na stronach książki co najmniej pięć razy. Na dziesięciu różnych stronach znajdowały się skrócone oznaczenia: E, EAD i EADB. Naukowcy zauważyli, że ukryte znaki stały się widoczne dzięki nowym technologiom naukowym. Posłużyli się metodą fotometrycznego zapisu stereo – powierzchnię papieru uchwycono w różnym oświetleniu, po czym program stworzył trójwymiarową cyfrową kopię rękopisu.

 

Ta metoda może wykryć ślady do jednej piątej szerokości ludzkiego włosa. Naukowcy wyjaśnili, że podobne ukryte znaki znaleziono w innych średniowiecznych tekstach. Ale z reguły były to proste kropki lub krzyżyki do podkreślenia poszczególnych akapitów.

 

Autorzy zamierzają kontynuować badania, w szczególności, jeśli to możliwe, zidentyfikować Edburgh. Według jednej wersji mogła być opatką żeńskiej wspólnoty religijnej w połowie VIII wieku. Jednak kroniki historyczne wspominają o co najmniej ośmiu innych kobietach o tym imieniu, które żyły w tej epoce.

Ocena:
Brak ocen

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
loading...