Unikalny eksponat został wystawiony w muzeum w Kairze: mumia krzyczącego księcia-zdrajcy

Kategorie: 

Źródło: https://dailynewsegypt.com/2018/02/05/screaming-mummy-displayed-egyptian-museum/

Muzeum Egiptu, które znajduje się w Kairze na placu Tahrir, wystawiło niesamowity i jednocześnie przerażający eksponat, syna starożytnego egipskiego faraona Ramzesa III. Informacje taką podało Ministerstwo Spraw Antycznych w Egipcie. Na wystawie eksponowane są także inne ciekawe artefakty, tj. złota maska i kolorowy całun.

 

Podkreślono, że eksponat, która ma trzy tysiące lat, nigdy wcześniej nie był pokazywany szerszej publiczności. Mumię znaleziono w 1886 roku. Ciało złożone było w cedrowym sarkofagu. Szczątki księcia obwinięte były dodatkowo kozią skórą.

 

Główną aspektem nie jest wiek nieboszczyka, ale fakt, że usta mumii z jakiegoś powodu są otwarte (być może z powodu udręczenia). Wygląda na to, że zmarli krzyczą. Ciało należy do Pentaura - syna starożytnego egipskiego faraona Ramzesa III, który rządził w latach 1186-1069 p. n. e. Naukowcy ustalili, że popełnił on samobójstwo z powodu zdrady (chciał zdobyć tron zastępując swojego ojca).

 

Syn Ramzesa III należał do rodziny Dwunastej Dynastii i zmarł w wieku około dwudziestu kilku lat. Najprawdopodobniej został otruty.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Weiss

Proces mumifikacji wg

Proces mumifikacji wg Herodota wg w ten deseń:

"Rozcinano klatkę piersiową i wyjmowano organy wewnętrzne, pozostawiając jedynie serce, aby można było je zważyć w czasie sądu Ozyrysa. Wątrobę, jelita, płuca i żołądek umieszczano w urnach kanopskich, resztę palono. Potem wyjmowano mózg przez nos, przy pomocy odpowiednich haków."

No.. jak po takim zabiegu mumia jednak by się przebudziła w grobie.. to faktycznie mamy do czynienia z żywotną bestią. Wink

Skomentuj