Unikalny eksponat został wystawiony w muzeum w Kairze: mumia krzyczącego księcia-zdrajcy

Kategorie: 

Źródło: https://dailynewsegypt.com/2018/02/05/screaming-mummy-displayed-egyptian-museum/

Muzeum Egiptu, które znajduje się w Kairze na placu Tahrir, wystawiło niesamowity i jednocześnie przerażający eksponat, syna starożytnego egipskiego faraona Ramzesa III. Informacje taką podało Ministerstwo Spraw Antycznych w Egipcie. Na wystawie eksponowane są także inne ciekawe artefakty, tj. złota maska i kolorowy całun.

 

Podkreślono, że eksponat, która ma trzy tysiące lat, nigdy wcześniej nie był pokazywany szerszej publiczności. Mumię znaleziono w 1886 roku. Ciało złożone było w cedrowym sarkofagu. Szczątki księcia obwinięte były dodatkowo kozią skórą.

 

Główną aspektem nie jest wiek nieboszczyka, ale fakt, że usta mumii z jakiegoś powodu są otwarte (być może z powodu udręczenia). Wygląda na to, że zmarli krzyczą. Ciało należy do Pentaura - syna starożytnego egipskiego faraona Ramzesa III, który rządził w latach 1186-1069 p. n. e. Naukowcy ustalili, że popełnił on samobójstwo z powodu zdrady (chciał zdobyć tron zastępując swojego ojca).

 

Syn Ramzesa III należał do rodziny Dwunastej Dynastii i zmarł w wieku około dwudziestu kilku lat. Najprawdopodobniej został otruty.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Skomentuj