Utsuro-bune, japońska legenda o spotkaniu rybaków z… obcymi w pływającym spodku

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Fantastyczna legenda o utsuro-bune, czyli o „wydrążonym statku”, sięga roku 1803 w Japonii . Wywodzi się z niej wiele interpretacji i teorii, starając się znaleźć logiczne znaczenie dla tej opowieści, która łączy japoński folklor z ufologią. Rzecz o intrygującym spotkaniu japońskich rybaków z rzekomym kosmitą, do którego doszło w XIX wieku. Być może było to jedno z pierwszych udokumentowanych spotkań człowieka z istotami pozaziemskimi.

 

Według legendy, 22 lutego 1803 roku w prowincji Hitachi na wschodnim wybrzeżu Japonii rybaków zaskoczyła łódź, która nagle pojawiła się u wybrzeży wybrzeża. Przez te wszystkie lata, które spędzili na łowieniu ryb, nigdy nie widzieli czegoś podobnego. Źródła japońskie z XIX wieku podają sporo informacji na temat tego dziwnego spotkania.

 

Wyobraźmy sobie statek w kształcie dysku, o wymiarach zaledwie 3,3 metra średnicy na 5,4 metra średnicy, czyli bardzo mały. Dodatkowo góra była pokryta blokami kryształów nakrapianych czymś jak rubiny, a podstawa zawierała coś, co wyglądało na oddzielne metalowe płytki w kształcie wydłużonych trójkątów. To był Utsuro-bune, a przynajmniej tak zilustrowano „wydrążony statek”.

Rybaków zaintrygowało czym był ten dziwny spodek unoszący się w morzu? Postanowili wspólnie przechwycić obiekt i zaciągnęli statek na piasek. Oczywiście najpierw zajrzeli przez okna, odkrywając szereg niezrozumiałych dla nich znaków jakiegoś pisma. Potwierdzili też, że łódź nie jest opustoszała. Znajdowała się tam kobieta o rudych włosach i bladej karnacji. Miała na sobie ubrania, które nie były znane miejscowym. Rybacy nie rozumieli też, co tajemnicza kobieta próbowała im wytłumaczyć, gdyż mówiła w innym języku. Jedyne, co było dla nich jasne, to to, że w drewnianej skrzynce, którą nerwowo strzegła, kryło się coś cennego, co należało do niej.

 

W ufologii legenda o Utsuro-bune została opisana jako wczesny przypadek udokumentowanego bliskiego spotkania trzeciego rodzaju w oparciu o podobieństwa między rysunkami naczynia z okresu Edo a opisami latających spodków z XX wieku . Niektórzy ufolodzy sugerują, że mógł to być niezidentyfikowanym obiektem podwodny (USO). Zwracają uwagę na tajemnicze symbole, które podobno zostały znaleziono na przedmiocie. Niektórzy sugerują, że są one podobne do symboli zgłoszonych podczas incydentu w lesie w Rendlesham w Anglii, który był sprawdzany przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych. Zwolennicy teorii o japońskim UFO wskazują ponadto na złowieszczą skrzynię trzymaną przez kobietę, a także jej wygląd fizyczny i niezwykły strój jako dowód pozaziemskiego spotkania. 

Sytuacja stała się przytłaczająca i zbyt skomplikowana dla rybaków i mieszkańców wioski, więc postanowili zwrócić przedmiot do morza, gdzie ostatecznie spodek zaginął. Ale historia na tym się nie skończyła, na przestrzeni lat pojawiło się kilka teorii na temat tego spotkania zaczerpniętych z książki Hyoryu Kishu czyli Dziennik rozbitków (1603-1868). Jedna z nich sugeruje, że Utsuro-bune mógł być niezidentyfikowanym obiektem podwodnym, a rudowłosa kobieta była kosmitką. Z kolei ci, którzy wykluczają, że ma to związek ze spotkaniem trzeciego stopnia, tłumaczą, że być może cała ta historia jest wytworem połączenia rzeczywistości z fantazją. Oba elementy powtarzają się w tradycyjnych japońskich legendach, możliwe więc, że wizytę europejskiego wraku statku na japońskich ziemiach opisywały ze szczególną estetyką.

 

Wszystko dlatego, że Japończycy w okresie Edo żyli niemal w izolacji od innych ras. Dlatego fizyczne cechy tajemniczej kobiety na pokładzie Utsuro-bune były dalekie od zwyczajności. Jeśli chodzi o wymiary statku i podejrzaną małą drewnianą skrzynkę, którą niosła rudowłosa dama, historycy przywołują stary rosyjski zwyczaj , który mógł rozwiązać zagadkę. W wioskach najbardziej wysuniętych na wschód częściach Rosji kobiety, które dopuściły się niewierności, musiały być wydalane na maleńkim statku, aby umrzeć powolną śmiercią dryfującą na oceanie. Aby ten trans był znacznie gorszą karą, głowa jej kochanka towarzyszyła im w podróży, złożona w drewnianej skrzyni.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj