W 1110 roku księżyc zniknął z nieba

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Niemal tysiąc lat temu w atmosferze ziemskiej gigantyczny obłok cząstek z dużą ilością siarki wpadł do stratosfery i pokrył sobą księżyc na kilka miesięcy, a nawet lat. Jak to się stało? Każdej nocy na nocnym niebie wyraźnie widać satelitę Ziemi, tj. Księżyc. Nawet podczas nowiu, kiedy większość ciała niebieskiego jest w cieniu, nadal możemy dostrzec jego kontury.

 

Jednak był taki okres w historii Ziemi, kiedy mieszkańcy planety nie widzieli księżyca w nocy przez kilka miesięcy, a nawet przez cały rok. Było to spowodowane ogromną chmurą, która blokowała część światła przedostającego się na Ziemię.

 

Wiemy o tym zdarzeniu dzięki analizie rdzeni lodowych, tj. próbek lodu, pobranych z głębi lądolodu lub lodowców. Naukowcy odkryli w nich siarkę wulkaniczną. Według obliczeń naukowców, cząstki uwolnione w wyniku erupcji dotarły do stratosfery, a następnie osiadły z powrotem na powierzchni planety.

 

Następnie autorzy odkrycia zasugerowali, że złoża siarki są wynikiem dużej erupcji islandzkiego wulkanu Hekla w 1104 roku. Czasami ten wulkan nazywany jest „Bramą do piekła”, co już mówi o jego mocy. Analiza lodu z jądra wykazała, że w tym okresie na powierzchni Ziemi osiadła duża ilość siarczanów. Ale nie wszystko jest takie proste. Badania przeprowadzone w 2005 roku wyjaśniły skalę, w jakiej badacze określali czas niektórych zdarzeń na podstawie długości jądra lodowego.

 

W rezultacie przyjęta skala przesunęła się o kilka lat. W kwietniu 2020 roku, na podstawie tych danych, naukowcy wykazali, że Hekla nie może być winowajcą tak dużej depozycji siarczanu w rdzeniu. Analizując dane NASA, słoje drzew, relacje naocznych świadków i wiele innych danych, naukowcy ostatecznie doszli do wniosku, że seria erupcji z japońskiego wulkanu Asama może wyjaśnić tę warstwę siarczanów.

 

Jednym z faktów, które skłoniły naukowców do tej teorii, były obserwacje astronomów, którzy w latach 1108 - 1110 zaobserwowali spadek jasności Słońca i prawie całkowite zniknięcie Księżyca z firmamentu. Autorzy wyjaśnili to faktem, że chmura pyłu po erupcji uniosła się wysoko w atmosferę i rozproszyła światło pochodzące od Słońca.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj