W 2012 roku faktycznie mogło dojść do „końca świata”

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Od słynnego roku 2012, w którym to rzekomo miał kończyć się kalendarz Majów, minęła już prawie dekada i nadal nie wydarzyło się nic, co miałoby skutki równoznaczne z końcem cywilizacji. Jednak zdaniem astrofizyków, właśnie w tamtym roku ludzkość była o krok od zagłady.

Sprawa ma związek ze słoneczną superburzą. Najpotężniejsze zarejestrowane zjawisko tego typu, znane jako „zdarzenie Carringtona”, miało miejsce w 1859 roku. Było to zatem w czasach przed erą elektryczności, która obecnie napędza całą naszą cywilizację. Dlatego wielu osobom może się wydawać, że skoro tamto wydarzenie nie sprawiło, że ludzkość wyginęła, to podobne, w obecnych czasach, także nie będzie groźne. Nic bardziej mylnego!

 

Gdyby do sytuacji z 1859 roku doszło w 2021 roku, nasza cywilizacja stanęłaby przed najpoważniejszym kryzysem w całej swojej historii. Jesteśmy uzależnieni od elektroniki praktycznie pod każdym kątem. Finanse, komunikacja, medycyna, oświata, media. Wszystko to nagle przestałoby działać. Co jeszcze bardziej niesamowite, byliśmy dosłownie o krok od takiego scenariusza, właśnie w roku 2012!

 

Doszło wtedy na Słońcu burzy magnetycznej i koronalnego wyrzutu masy, które można porównać ze „zdarzeniem Carringtona”.

 

Wyrzucona ze Słońca plazma przeleciała przez orbitę naszej planety w miejscu, w którym Ziemia znalazła się zaledwie tydzień później. Gdyby więc owa plazma przeleciała tydzień później albo Ziemia była w tym miejscu tydzień wcześniej, być może nie byłoby już większej części ludzkości, a jej niedobitki nadal próbowałyby odbudowywać cywilizację sprzed tego kataklizmu.

 

Uczeni nie mają wątpliwości, że to właśnie w 2012 roku otarliśmy się o koniec świata. Jak na ironię, tak wyszydzane przez „racjonalistów” ryzyko globalnej katastrofy, która miała mieć miejsce w czasie końca kalendarza Majów, było bardzo realne, ale z innego powodu. To powinno nauczyć pokory zarówno wierzących w przepowiednie, jak i tych, którzy je wyśmiewają.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
loading...

Skomentuj