W Borach Tucholskich odkryto zaginioną wioskę sprzed około 2000 lat
Image
Archeolodzy odkryli wioskę sprzed niemal 2000 lat, ukrytą w gęstych lasach Borów Tucholskich. Szczególnie zaskakiwać może fakt, że osada była całkowicie nietknięta, w związku z czym uważa się ją za pierwsze tego rodzaju odkrycie w Europie.
Odkrycie starożytnej wioski obejmowało znalezienie budynków, zagrody i dróg. Mateusz Sosnowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznaje, że naukowcy byli zaskoczeni odkryciem nie tylko poszczególnych elementów dawnej osady, ale również otaczających ją pól czy śladów zagród. Sosnowski oraz inny badacz, Jerzy Czerniec, uważają, że wioska pochodzi z pierwszych wieków ery nowożytnej.
Podczas gdy większość odkryć archeologicznych obejmuje tylko fragmentaryczne pozostałości po starożytnych osadach, przypadek z Borów Tucholskich jest wyjątkowy, o czym przekonuje Sosnowski:
To nie jest kwestia jednego domu czy fragmentu osady. Odkryliśmy cały dobytek wraz z otaczającymi go gruntami rolnymi w postaci pól i pastwisk, na których wszystkie elementy pochodzą z tego samego okresu.
Starożytna wioska została odkryta za pomocą skaningu laserowego (ALS), techniki dość często wykorzystywanej przez badaczy. Lasy w Borach Tucholskich są tak gęste, że osada byłaby praktycznie niemożliwa do znalezienia w tradycyjny sposób. Cała wioska oraz otaczające ją grunty rolne, objęły ponad 170 hektarów powierzchni.
Autor: M. Jankowski
Sosnowski zauważa, że kształt formacji osady przypomina "trójpolówkę", czyli system uprawiania roli rzekomo znany w Polsce dopiero od średniowiecza. Czy jest zatem możliwe, by był stosowany już wiele lat wcześniej? Archeolodzy mają nadzieję, że uda im się znaleźć odpowiedź na to pytanie.
- Dodaj komentarz
- 6830 odsłon
i jeszcze cieple garnki
i jeszcze cieple garnki
Dodaj komentarz