W Brazylii znaleziono nietoperza z dwiema głowami

Kategorie: 

Źródło: https://earth-chronicles.com

W Brazylii odkryto drugi w historii przypadek dwugłowego nietoperza, który może pomóc zrozumieć powstawanie zaburzeń rozwojowych. „W mojej karierze badawczej widziałem wiele nietoperzy o bardzo interesujących cechach anatomicznych, jednak ten przypadek jest szczególny”- twierdzi Marcelo Nogueira ze State University of Northern Rio de Janeiro.

 

Często słyszy się o przypadkach zwierząt, które przyszły na świat z dwiema głowami lub dodatkowymi kończynami – cechami typowymi dla bliźniąt syjamskich. W ostatnich latach biologowie odnotowali dziesiątki takich przypadków, wśród zwierząt lądowych, morskich oraz ptaków. Tego typu mutacje są wynikiem naruszenia rozwoju bliźniąt, których organizmy z jakiegoś powodu nie mogły oddzielić się na wczesnym etapie rozwoju płodu. Dlaczego tak się dzieje pozostaje tajemnicą, a większość przypadków okazuje się być śmiertelna.

Odkrycie „syjamskich nietoperzy” jest jeszcze rzadsze, ponieważ samice nietoperzy zwykle wydają na świat tylko pojedyncze potomstwo. Wcześniejszy przypadek dotyczył odkrycia dwugłowego nietoperza w 1969 roku. Najnowszy dwugłowy nietoperz został znaleziony wraz z łożyskiem i umarł najprawdopodobniej w chwili urodzenia. Naukowcy mają nadzieję zrozumieć na jego przykładzie, co prowadzi do pojawiania się podobnych komplikacji rozwojowych u ludzi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj