W Chinach odnaleziono szczątki pradawnego latającego "smoka"

Kategorie: 

Źródło: Xialin Wang et al./Naturwissenschaften/Springer

W północno-wschodnich Chinach zespół paleontologów wydobył nietypowe skamieniałości pradawnego zwierzęcia. Badania wykazały, że są to szczątki latającego gada. Odkrycie bezpośrednio nawiązuje do smoków z chińskiej mitologii.

Skamieliny należą do latającego stwora sprzed 120 milionów lat. Naukowcy nadali nowemu gatunkowi nazwę Guidraco venator, która dosłownie oznacza latającego ducha smoka. Zwierzę należało do grupy pterozaurów, czyli latających gadów, które żyły mniej więcej od 210 do 65 milionów lat temu i mogły być pierwszymi latającymi kręgowcami.

Źródło: Xialin Wang et al./Naturwissenschaften/Springer

Paleontolodzy odkryli szczątki czaszki smoka, która posiada dość nietypowy kształt i bardzo długą paszczę. Przypuszcza się, że latający gad mógł żywić się rybami. Szacowana długość skrzydeł Guidraco venator mogła wynosić od 4 do 5 metrów.

 

Bardzo podobne szczątki pterozaurów odkrywano dotychczas w Brazylii. Tymczasem szczątki tego zwierzęcia zostały znalezione w północno-wschodnich Chinach. Zaintrygowało to naukowców, ponieważ znalezisko z Azji sugeruje, że pozostałości po pterozaurach mogą być odnajdywane również w innych częściach świata.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kmieciu

Fajny ten pteranodon, taki

Fajny ten pteranodon, taki zmutowany trochę w stosunku do klasycznych. Może jakiś dotąd nieznany gatunek? Chinole w archeologię amatorską bawili się od starożytności, robiąc te swoje koktajle nieśmiertelności z rtęcią Blum 3 i proszki na niemoc płciową z "kości gigantów" - rózne skamieliny wykopywali od dawien dawna, to i pewnie niejeden co zmyślniejszy próbował sobie odmalować wg szkieletu "jak ten stwór wyglądał za życia", i te ich smoki im powychodziły...

 

Skomentuj