W Czadzie wandale zniszczyli starożytne malowidła naskalne

Kategorie: 

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=dEtnJHeocKg&t=5s

Eksperci mają nadzieję, że uda im się przywrócić zniszczony przez wandali malowidła ścienne. Na Saharze nieznani sprawcy zdewastowali ryty skalne, umieszczając tam graffiti, informuje BBC, odnosząc się do komunikatu Ministra Kultury Czadu.

 

 

W jaskiniach i wąwozach masywu Ennedi na terytorium państwa afrykańskiego można podziwiać tysiące wizerunków ludzi i zwierząt. Niektóre z nich są wyryte w kamieniu, inne narysowane. Zdaniem ekspertów, mogą one liczyć nawet 8 tys. lat temu, a to oznacza, że zostały wykonane w czasach, gdy nie było jeszcze pustyni.

 

„To tragedia ... obraźliwa dla całej historii i pamięci Czadu” - powiedział Mahamat Saleh Haroun – minister kultury Czadu i znany w Afryce filmowiec. „To afrykańska historia, którą chciano zniszczyć. Dlatego mówię o tragedii, bo to nasze dziedzictwo".

 

O popełnienie aktu wandalizmu podejrzewani są miejscowi młodzieńcy. W Ennedi pracuje zespół szacujący szkody. Abdelkerim Adoum Bahar, przedstawiciel ONZ ds. kultury, jest zdania, że być może malowidła jaskiniowe uda się odtworzyć. Płaskowyż Ennedi został uznany za światowe dziedzictwo Unesco w 2016 roku.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj