W Czarnogórze jest drzewo, z którego wylewa się woda

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W małej wiosce Dinoša w Czarnogórze występuje wyjątkowe zjawisko, które przyciąga ludzi z całego świata. Na małej łące stoi morwa, która podczas ulewnego deszczu zamienia się w fontannę.

Woda wypływa z drzewa jak z fontanny. Naukowcy tłumaczą to niezwykłe zjawisko tym, że po obfitych opadach wzrasta ciśnienie wody gruntowej, a woda przenika między korzenie drzewa przez wnękę w pniu i wypływa około metra nad ziemią. Jak widać na filmie, ziemia wokół drzewa stała się mokra, co oznacza, że mocno padało.

 

Widać również, że woda wypływa z innych otworów w ziemi, co zmienia całą łąkę w dużą fontannę. Według lokalnych mieszkańców dzieje się to od około 25 lat. Uważa się, że drzewo ma od 100 do 150 lat. Chociaż drewniana fontanna w Czarnogórze jest wyjątkowa, nie jest to jedyne miejsce na świecie, w którym po ulewnym deszczu powstają naturalne fontanny.

 

W wiosce Tihala w Estonii znajduje się studnia, z której po ulewnym deszczu zaczyna wylewać się woda. Powodem tego zjawiska jest wykopanie studni tuż nad podziemną rzeką, której wody gwałtownie rosną po ulewnym deszczu.

 

Czasami woda unosi się o pół metra nad studnią i trwa to kilka dni. Według naukowców w tych przypadkach studnia emituje ponad 100 litrów na sekundę. Lokalna legenda głosi, że pod studnią znajduje się schronienie dla czarownic, które walczą z gałązkami wierzby, przelewając wodę. Stąd nazwa studni - „studnia wiedźmy”.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj