W Czechach w pobliżu autostrady D11 znaleziono skarb

Kategorie: 

Źródło: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1887695-poklad-stoleti-lezel-na-poli-u-d11-nalezce-dostal-za-stovky-denaru-dva-miliony#articlewithopenedgallery

W regionie Pardubic archeolodzy odkryli ponad 1200 monet z czasów Bolesława II (972-999). Skarb, według wstępnych szacunków, wart jest ponad 23 miliony koron, ale wartości historycznej znaleziska nie da się oszacować. Miejsce wykopów ochrania czeska policja – film/relacja stacji CT24 z miejsca prac badaczy.

 

 

 

Część monet znaleziono w listopadzie ubiegłego roku kilkaset metrów od autostrady D11. Skarb pochodzi z przełomu dziesiątego i jedenastego wieku. "Spoczywał sobie" tylko kilka centymetrów pod ziemią w polu w obszarze nieistniejącego już gospodarstwa. Stan zachowania monet jest zupełnie wyjątkowy.

 

Pierwsza część skarbu, który obejmuje około 780 całych monet i ich fragmenty, pokazano szerszej publiczności na wystawie w lokalnym muzeum, zorganizowanej na początku bieżącego roku. Archeolodzy kontynuują poszukiwania, używając m. in. wykrywaczy metali. Dotychczas znaleźli kolejne 745 monet i ich części.

 

Średniowieczne denary były wybite przez księcia Bolesława II w ostatniej dekadzie dziesiątego wieku w mennicach w Pradze i Wyszehradzie. Za jeden taki pieniądz można było wówczas dostatnio żyć przez okres co najmniej dwóch miesięcy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

... Tak nie na temat, ale

... Tak nie na temat, ale skojarzenie moje takie, dla zwolenników "puchnącej Ziemi" ( co by to znaczyło ze spadających pyłów i gruzu kosmicznego na Ziemie), że te monety tylko kilka cm pod ziemią leżały... No to ja się zapytam tych idiotów jak to jest z tą "powiększającą się Ziemią??

...Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Wacław

Jak to jak?

Jak to jak?

Jestem stary, (choć nie tak, jak ziemia nasza)

i też już w niektórych miejscach przestało mi puchnąc i to wiele lat temu...

Może właśnie na takie miejsce pepiki trafiły?

A "nałkofcom" to puchną cały czas - dupy od grantów!

Skomentuj