W Egipcie odkryto mumię kota z czterema ogonami

Kategorie: 

Źródło: tg

W Francji specjaliści przeskanowali egipską mumię, nie otwierając jej. Nie było możliwości przeprowadzenia analizy w inny sposób, ponieważ ciało kota wyschło przez tysiąclecia. Zastosowanie rozwiązań mechanicznych spowodowałoby z kolei destrukcję obiektu.

 

Wyniki badań zostały opublikowane w Le Figaro. Jak się okazało, artefakt ma około 2,5 tysiąca lat i obecnie jest przechowywany w Muzeum Sztuk Pięknych  w Rennes w Bretanii. Sam proces analizy wymagał dużo czasu.

 

Przede wszystkim naukowcy wykonali trójwymiarowe modele wnętrz, a następnie uzyskane dane przeanalizowano przy użyciu technologii rzeczywistości rozszerzonej. Pomogło to uczynić mumię „przezroczystą”. Archeolodzy zauważyli elementy, które wcześniej były niedostępne do oglądania na zdjęciu rentgenowskim.

 

Okazało się, że mumia zawiera szczątki kilku kotów. Co ciekawe, eksperci zauważyli trzy całe ogony. Pytanie, dlaczego zostały one przyłożone do całego ciała kota, jest pytaniem otwartym. Ponadto głowę jednego ze zwierząt zastąpiła kulka tekstylna. W wyżej wymienionym muzeum goście mogą oglądać mumię przy użyciu specjalnych okularów.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj