Kategorie:
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył nieznany wcześniej korytarz w piramidzie Cheopsa, znajdującej się na płaskowyżu Giza na południowych obrzeżach Kairu. Poinformował o tym wczoraj egipski minister turystyki i zabytków Ahmed Issa.
"Podczas eksploracji piramid odkryto korytarz o długości 9 metrów i szerokości 2,1 metra, prace nad projektem trwają od 2015 roku” – powiedział Issa na konferencji prasowej, która odbyła się u podnóża Wielkich Piramid. Według niego badania prowadzi zespół egipskich naukowców przy wsparciu kolegów z uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Japonii i Kanadzie.
Egipski historyk i archeolog, były minister starożytności Zahi Hawass, przemawiając na konferencji prasowej, nazwał to odkrycie archeologiczne „jednym z najważniejszych dokonanych w piramidzie Cheopsa w epoce nowożytnej”.
Piramida faraona Cheopsa jest jedną z najsłynniejszych piramid na świecie, ponieważ wykonano w niej wiele otworów, które posłużyły archeologom do odkrycia nowych tajemnic cywilizacji starożytnego Egiptu. Wewnątrz piramidy Cheopsa, zbudowanej około 2560 roku pne, znajdują się dwie duże komnaty zwane komnatami królów i królowych. Z każdej komnaty pod kątem 45 stopni prowadzą w górę dwa szyby, które zdaniem naukowców miały służyć przejściu duszy zmarłego władcy do innego świata.
Dokąd prowadzą korytarze z komnaty królowej, odkrytej dopiero w 1872 roku, nie ustalono na pewno, ponieważ przejście było zamknięte masywnymi drzwiami. Z różnicą 10 lat - w 1992 i 2002 roku - do tajnych pomieszczeń wewnątrz piramidy wysłano roboty z kamerami wideo, które musiały wywiercić w drzwiach kilkucentymetrowy otwór, aby wyjaśnić, co się za nimi kryje. Ale roboty za każdym razem trafiały na nowe drzwi. Archeolodzy mają teraz nadzieję dowiedzieć się wreszcie nieco więcej o topografii wnętrza Wielkiej Piramidy.
Skomentuj