W Egipcie odkryto ogromny grobowiec sprzed 3000 lat, a wraz z nim niezwykłe artefakty

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Archeolodzy odkryli starożytny egipski grobowiec sprzed około 3000 lat. Sarkofag był domem dla wielu dobrze zachowanych mumii, lecz był wypełniony również kilkoma kolorowymi posągami, znanymi jako Ushabti.

 

Grobowiec wypełniony niezwykłymi artefaktami został odkryty przez egipskie i francuskie zespoły archelogów w pobliżu nekropolii El-Asasef nieopodal miasta Luksor, leżącego na południu Egiptu. Warto zaznaczyć, że grobowiec został wykopany już kilka razy od XIX wieku, jednakże biorąc pod uwagę ogromny rozmiar znaleziska, archeolodzy za każdym razem odkrywają nowe artefakty i wskazówki na temat starożytnej egipskiej cywilizacji.

 

Wśród nowych odkryć znajduje się m.in. sarkofag Pouyou, a więc kobiety, która prawdopodobnie żyła w czasach panowania XVIII dynastii. Sarkofag został otwarty 24 listopada, a oczom archeologów i przedstawicieli mediów ukazała się dobrze zachowana mumia.

Źródło: Twitter

Inny sarkofag został otwarty przez Francuzów i ujawnił szczątki Thaw-Irkhet-if, kapłana, który nadzorował balsamowanie kilku faraonów. Wewnątrz grobowca badacze odkryli też kilka mumii, które nie miały swoich sarkofagów. Eksperci sądzą, że prawdopodobnie są to zwłoki członków rodziny ważnych egipskich urzędników.

 

Oprócz sarkofagów, grupa archeologów odkryła też niezwykłe artefakty, takie jak 1000 posągów Ushabti, wykonanych z drewna i gliny. Figurki miały służyć zmarłym, gdyby nastąpiła konieczność wykonywania pracy fizycznej w zaświatach. Archeolodzy uważają, że nekropolia El-Asasef była miejscem pochówku rodzin i najbliższego otoczenia faraonów Egiptu, którzy spoczywali oczywiście w słynnej Dolinie Królów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj