W Egipcie odnaleziono starożytny papirus, który opisuje jak zbudowano Wielką Piramidę w Gizie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W nowym filmie dokumentalnym, wyemitowanym przez Channel 4 w brytyjskiej telewizji, archeolodzy przedstawili nowe teorie opisujące powstanie Wielkiej Piramidy w Gizie. Nowe informacje pochodzą z papirusu odkrytego w starożytnym porcie Wadi al-Jarf nad Morzem Czerwonym.

Wśród odkrytych tam dokumentów w ciągu ostatnich sześciu lat wspólny zespół francusko-egipski wykopał dziennik Merera – urzędnika zaangażowanego w budowę Wielkiej Piramidy. Naukowcy mogli dokładnie zrekonstruować trzy miesiące ze starożytnego egipskiego życia. Dokumenty mają ponad 4500 lat, a niektóre z nich to najstarsze papirusy jakie kiedykolwiek znaleziono.

Wielka Piramida jest najstarszym spośród siedmiu cudów starożytnego świata i jako ostatnia pozostała nienaruszona. Budowa piramidy trwała 20 lat i zakończyła się około 2560 r. p. n. e. Ma obecnie 139 metrów wysokości i jest zbudowana z wapienia wydobywanego w Torze, położonego ponad 800 km na południe. Kwestia tego jak budulec został przetransportowany do tego miejsca była od dawna sporną kwestią. Przynajmniej do czasu odnalezienia najnowszego papirusa.

 

Merer opisał w nim jak kamień wapienny był transportowany wzdłuż Nilu przez łodzie, które potem dopływały specjalnym kanałem aż pod samą piramidę, a następnie były przetaczane na specjalne tory. Ten sam typ łodzi mógłby być również używany do transportu granitu z Asuanu.

Naukowcy odkryli również, że port Wadi al-Jarf odgrywał ważną rolę w całym procesie budowy. Miedź była wydobywana przez wąskie morze i transportowana do Gizy. Egipski archeolog i były sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności przy egipskim Ministerstwie Kultury – Zahi Hawass powiedział w oświadczeniu, że jest to „największe odkrycie XXI wieku w Egipcie”.

 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Ollik

Warto dodać, że po dokładnej

Warto dodać, że po dokładnej analizie największego stożka ze zdjęć satelitarnych okazuje się, że czubek jest przesunięty względem ściany zachodniej o jedyne 6 milimetrów. Taki jest błąd budowniczego po ułożeniu 2 300 000 kamieni (40+ ton sztuka). 

Zachęcam do dalszych kalkulacji i otwierania umysłów.

pozdr.

Portret użytkownika t4chion

HAhahahahahahahahahah

HAhahahahahahahahahah

Normalny człowiek nie łyknie tych bzdur !!!! a jak wciagneli 60+ tonowe granity w komnacie centralnej ...dopoasowali je co do milimetra i ustawili w idealnym pionie Blum 3

Portret użytkownika ktoś

Co kilka lat dowiadujemy się

Co kilka lat dowiadujemy się że piramydy są starsze o 500 -1000 lat. Teraz mówią że mają 4500 lat ale nie mówią czy p.n.e. czy n.e. Są dane które sugerują istnienie piramid ponad 15000 lat. ale były modernizowane i powiększane mogą mieć nawet 30000 lat. Tak jak wielkie oko pustyni.

Portret użytkownika ECIK

Proszę policzyć, z ilu bloków

Proszę policzyć, z ilu bloków jest zbudowana piramida i   podzielić przez okres 20 lat w jamim miano wznieść piramidę. Okaże się, że na wykrojenie każdego bloku, jego transport oraz ułozenie z dużą precyzją w piramidę miano około 1 minuty !!!. Nawet w obecnych czasach jest to nie mozliwe.A nie zapominajmy, że piramida to nie jest chaotycznie bryła tylko skomplikowana konstrukcja z korytarzami , pomieszczeniami i innymi konstrukcjami. Pozdrawiam.

Portret użytkownika pilippek

tak tak, wy napiszecie

tak tak, wy napiszecie "nałókofcy" i powiecie ze piramidy wybudowali z pomocą obcych lub ich technologii.

otwarte mózgi macie, rzeczywiscie 

wyśmiewacie ludzi wierzących w płaską ziemie majac ich za głupkow a wierzycie w głupsze rzeczy xD

Portret użytkownika aabeen

Co do płaskiej Ziemi to ci

Co do płaskiej Ziemi to ci tylko powiem, że wiara i naiwność to siostry obie są potężne ale ta druga prowadzi do śmieszności lub śmierci! Płaska Ziemia byłaby jedynym takim obiektem w znanym wszechświecie wśród kulistych ciał niebieskich. Chyba, że Księżyc też jest naleśnikiem. Trzeba być ślepcem albo głupcem by nie widzieć kuli. Co do zadziwiających nas obiektów czy budowli to nie ma żadnej niepodważalnej teorii jak i czym zostały wzniesione i jak powstały a na pewno nie powstały same z siebie w wyniku np. ewolucji! Chyba, że ktoś w to naiwnie wierzy! A jak widać naiwnych nie brakuje.

Żyjemy zbyt krótko by życie marnować na nic niewarte bzdury.

Portret użytkownika Wojwit

Jesteś pewny, że widzisz kulę

Jesteś pewny, że widzisz kulę patrząc na księżyc? Czy widzisz po prostu to, co powiedzieli Ci że masz widzieć? Nie jest to złośliwość, tylko przyczynek do przemyślenia, Zebyś zrozumiał, o co mi chodzi przytoczę scenę z filmu, w którym Rembrandt uczył swą służącą, a jednocześnie pozującą mu okazjonalnie modelkę, malować. Ku rosnącemu oczywiście niezadowoleniu towarzyszki małżonki. Otóż zadał dziewczynie pytanie: Jakiego koloru są chmury, które ma zamiar namalować? Odpowiedziała, że białe. Na to Rembrandt: Patrz na to, co widzisz a nie na to, co wydaje ci się, że widzieć powinnaś. Na to młoda służąca mówi – one są jednocześnie fioletowe i różowe, brudnożółte i szarawe. – I tak je namaluj – doradził artysta… 

Bez urazy ale ja widzę tarczę, kiedy jest w pełni i wypukławy sierp, kiedy jest w pierwszej i ostatniej kwadrze...

Portret użytkownika Adrem

Tak !

Tak !

I oni wykuwali co trzeba w granicie tymi miedzianymi kulkami !

Takie sprytne !

To tak, jakby świeży chleb kroić nożem z masła.

Portret użytkownika Homo sapiens

No to już więcej żaden

No to już więcej żaden artykuł się nie pojawi o piramidach, o tym jak je budowano, bo przecież od teraz wszystko jest jasne ! Pamiętajcie o tym, żadnej zakazanej archeologii z Egiptu starożytnych !

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika Kmieciu

Tiaaa, przypadkiem się wziął

Tiaaa, przypadkiem się wziął i znalazł po paru tys. lat w piachu - ponoć, bo nikt zwoju z nas nie zobaczy, chyba że w muzeum przez szybę i jak tu stwierdzić, czy to nie jest "starożytność" klasy zeszły wtorek? - zachowany przy tych wszystkich rabusiach grobów, kampanii napoleońskiej i 2 wojnach światowych... Ludzie na całym świecie zaczęli ostatnimi laty za dużo niewygodnych pytań zadawać o gigantyczne zabytki z czasów, kiedy ponoć były tylko kamienne pięściaki i tak zrobione, że dziś byśmy tego nie postawili - trza im inną ściemę wcisnąć, bo stara się zużyła...
 

 

Portret użytkownika konix

po co nauka ? po co

po co nauka ? po co archeologia ? mamy przeciez wybitnego arecheologa Danikena I Ancient Aliens! A wykopaliska i dowody naukowe ? Przeciez wszytsko zbudowali kosmici !  

 

Ludziom takim jak Ty nikt nic nei udowodni, bo ksiazki Danikena i tak im wszytsko wytlumacza

Portret użytkownika Kmieciu

I tu się mylisz. W żadną

I tu się mylisz. W żadną płaską Ziemię nie wierzę, w Danikenowe UFoki ani biblijne aniołki nie wierzę także. Mam po prostu bardzo poważne zastrzeżenia do opowiadania głupot, że piramidy po całym świecie, i wszystkie inne megalityczne budowle, datowane na tysiące lat to postawili tubylcy młotkami i przecinakami z drewna, kamienia, kości, ewentualnie brązu, bo taki rozwój technologiczny przypisuje współczesna nauka ludzkości sprzed parunastu tysięcy lat - jednocześnie z całą powagą podając wiek w/w budowli, co poniektórych z nich to dziś nie udałoby się postawić, przy współczesnej technice... Jak się nie wie, to się nie opowiada bajek, że na plecach 800 km wielotonowe bloki nieśli, albo Nilem puszczali, pewnie na tratwach z trzciny. To już więcej sensu ma hipoteza "egipskiego betonu" i odlewaniu bloków na miejscu...

 

 

Portret użytkownika Anonim2

Niestety tą teorię o

Niestety tą teorię o przenoszeniu 800kg klocków na głowie czy tratwie też mogę od razu obalić. Piję do trąb jerychońskich, energii niskich tonów, gdzie faktycznie można to zrealizować, ale do tego potrzebny byłby sprzęt (np trąby, generatory) i ludzie, tzw. masterzy, których niestety nie ma na żadnej rzeźbie, malowidle na ścianie...

Skomentuj