W Egipcie znaleziono grobowiec pisarza sprzed 3 tys. lat

Kategorie: 

Źródło: http://www.livescience.com/57739-tomb-of-royal-scribe-uncovered-egypt.html

Japońscy archeolodzy odkryli w nekropolii Teb w pobliżu Luksoru grobowiec pisarza. Naukowcy twierdzą, że powstał on 1200 lat p.n.e. w czasach Nowego Państwa. Informację taką opublikowano na stronie Uniwersytetu Waseda.

 

 

W okresie Nowego Państwa (1550-1077 p.n.e.) Egipt osiągnął szczyt swojej potęgi. W tym czasie kraj był rządzony przez faraonów Totmesa III, Echnatona, Ramzesa II, Tutanchamona. Totmes III (1479-1425 p.n.e.), którego nazywają „egipskim Napoleonem”, stworzył imperium, które rozciągało się od Eufratu do Nubii (współczesny Sudan). Ramzes II (1279-1213 p.n.e.) słynął ze swoich agresywnych kampanii i budowania ogromnych pomników oraz świątyń. Dla pochówku faraonów, ich rodzin i arystokratów w czasach Nowego Państwa używano nekropolii w Tebach, położonej na zachodnim brzegu Nilu naprzeciwko stolicy starożytnego Egiptu.

 

Archeolodzy odkryli pochówek królewskiego pisarza podczas badania grobowca wysokiego urzędnika faraona Amenhotepa III. Grobowiec w kształcie litery „T” został ustawiony na osi wschód-zachód i składał się z dwóch pomieszczeń: sali głównej o długości 4,6 metra i hali w kształcie krzyża – długiej na 5,5 metra. Obecnie badacze oczyszczają obiekt z gruzu.

 

Na jednej ze ścian grobowca naukowcy odkryli napis z nazwą i tytułem właściciela „Honsu – pisarz królewski”. Dekoracje fryzu pod sufitem zostały wykonane w stylu typowym dla czasów XIX i XX dynastii faraonów (1292/77 p.n.e.). Ponadto, naukowcy odkryli mural z wizerunkami boga Ozyrysa, bogini Izydy, których gloryfikuje Honsu i jego żona. Na innej ścianie zachowała się płaskorzeźba przedstawiająca łódź boga słońca Ra czczonego przez cztery pawiany. W starożytnym Egipcie te małpy uważano za święte zwierzęta i pomocników boga mądrości oraz magii Tota, który wynalazł pismo.

 

W kolejnym etapie badań archeolodzy nadal będą usuwać gruz i zanieczyszczenia. Wcześniej naukowcy odkryli w pobliżu Asuanu nekropolię z czasów Nowego Państwa i opisali 40 grobów z okresu XVIII i XIX dynastii. W jednej z mogił archeolodzy znaleźli pierścień z kartuszem faraona Totmesa III.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika zibi1973

Teraz czego nie znajdują,a ja

Teraz czego nie znajdują,a ja znalazłem twarz na koszulce tej pani Krystyny Lasoń producentce tych filmów zgryzot co doprowadzają ludzi do nienawiści do siebie,może pracuje dla tych z ciemnej strony aby jak najwięcej dusz do piekła posłać,czy ta pani może być z tych innych ludzi,może pod tą twarzą kryje się inna twarz,to że chce skłócić ludzi to widać przez te seriale takie jak,SZPITAL,SZKOŁA,19 PLUS,myślę że dużo ludzi nie wie że ten obecny czas to walka o dusze,o dusze nas zwykłych ludzi,myślicie po co my tu jesteśmy,dzięki nam ludziom i naszej energii z duszy oni z góry i ci z wulkanów żyją wiecznie,a sandrax też tak walczy aby uciszyć takich zibich i tym podobnych,a w nagrodę dostanie życie wieczne,przyznaj się lepiej sandrax,czytałem takie komentarze że zwykły człowiek tak zwany robol to replika nad człowieka stworzona przez anunnaki,i takie też powiedzenie jest są ludzie i ludziska,może ktoś pomoże w tej sprawie co przedstawia koszulka tej pani Krystyny http://www.fotosik.pl/zdjecie/4415bdf4291036eb http://www.fotosik.pl/zdjecie/01b5432e8ed8e3af

Portret użytkownika Isabella

Isis to moja reinkarnacja  to

Isis to moja reinkarnacja  to o poczeciu dziecka za pomoca ducha to tez prawda.

Zdarz sie to 1 x na 1000 lat.

Nefretete tez zyje obecnie Miala wowczas 2 corki i zdradzila faraona z mnichem, jak przyszli po nia to uciekla i umarla w grocie. Prawda wyszla podczas sesji u Gracjany  z Grecji .

Hipnoze ta mozna zobaczyc na youtube.com

Skomentuj