W grobowcu Palenque znaleziono starożytnego człowieka z wydłużoną czaszką

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W Meksyku archeolodzy zaangażowani w wieloletni projekt badawczy cywilizacji Majów dokonali ważnego nowego odkrycia w świętym mieście Palenque. Po raz pierwszy udało im się znaleźć warsztat kamieniarski i starożytny cmentarz tej cywilizacji.

Krótki raport z odkrycia został opublikowany na stronie internetowej Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH). Obecnie jej specjaliści prowadzą szeroko zakrojone badania w strefie archeologicznej Palenque, starożytnego miasta Majów położonego na terenie współczesnego stanu Chiapas.

 

Archeolodzy prowadzą tam wykopaliska ratownicze. W rezultacie dokonali kilku bardzo znaczących odkryć. Tak więc po raz pierwszy odkryto kamienny warsztat i cmentarz tego starożytnego miasta. Ponadto znaleziono pochówek kobiety należącej do elity.

 

Naukowcy wyjaśnili, że pierwsze odkryte warsztaty Majów pochodzą z lat 600-850 naszej ery. Sądząc po artefaktach znalezionych w środku, to właśnie w tym warsztacie mieszczanie wytwarzali narzędzia i narzędzia, które następnie służyły do ​​polowań, obrzędów rytualnych, takich jak składanie ofiar, a także w życiu codziennym.

 

Archeolodzy nazywają to odkrycie bezprecedensowym. Do chwili obecnej w warsztacie odnaleziono około dwóch tysięcy artefaktów, z których wiele, zdaniem naukowców, to przedmioty unikatowe. Ponadto, korzystając ze znalezionych przedmiotów, w tym licznych łusek i płatków, naukowcom udało się prześledzić cały łańcuch produkcyjny związany z wytwarzaniem różnych narzędzi.

Ponadto po raz pierwszy archeolodzy odkryli cmentarz Majów znajdujący się w tym ważnym dla całego starożytnego imperium mieście. Znajdował się wokół kilku budynków. Do chwili obecnej wykopano 46 grobów, w których znaleziono szczątki około 70 osób. Szczególną uwagę zwrócono na pochówek kobiety, która wyraźnie należała do klasy wyższej.

 

Ustalono, że żyła na ostatnim etapie istnienia tego miasta, które niespodziewanie upadło - uważa się, że w IX wieku wszyscy mieszkańcy nagle je opuścili. Kobieta zmarła między 800 a 850 rne. Jego główną różnicą jest zdeformowana czaszka i inkrustowane kamieniami szlachetnymi zęby. Są to dwie główne cechy wyróżniające, które mówiły o bardzo wysokim statusie społecznym osoby.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj