W Hajfie odkryto zatopiony statek barona Rothschilda

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcy z Centrum Badań Morskich im. Leona Recanati i University of Haifa (dr Deborah Cvikel i Micky Holtzman) powiedzieli, że znaleziono kawałek okrętu na plaży Dor. Najprawdopodobniej jest to zaginiony statek barona Rothschilda. O odkryciu pisze Jerusalem Post.

 

Jednostka była jednym z trzech statków, które płynęły z Francji do Palestyny, transportując surowce do produkcji wyrobów szklanych. Docierały one do plaży Tantura, należącej do barona. Wiadomo, że statek zniknął w drugiej połowy dziewiętnastego wieku.

Badania wykazały, że te trzy statki zostały uszkodzone i wymagały pilnej naprawy. Wiadomo, że dwa statki zostały sprzedane, a los trzeciego był nieznany.

We wraku znaleziono przedmioty z logo firmy Guichard Frères z Marsylii, która funkcjonowała pomiędzy 1889 a 1897r. O więzi statku z fabryką szkła Rothschild świadczy siarczan baru (BaSO4) znaleziony w kadłubie. Ten związek chemiczny był często wykorzystywany, aby poprawić przejrzystość, blask i połysk szkła, co było niezbędne przy produkcji butelek do wina.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

zawsze wiedziałem że nie

zawsze wiedziałem że nie święci garnki lepią... nie wiedziałem tylko, że skupuje je rotschild...
wygląda że rotschild poszedł na pchli targ i od wszystkich świętych skupił tony bezwartościowego śmiecia aby ten chłam utopić i wyłudzić odszkodowanie...
 

Skomentuj