W Himalajach odkryto jezioro wypełnione ludzkimi szczątkami

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Naukowcy odkryli płytkie jezioro, położone wysoko w Himalajach, które jest wypełnione ludzkimi szczątkami sprzed wielu wieków. Badacze zastanawiają się, jaką tajemnicę może skrywać jezioro.

Na pierwszy rzut oka jezioro Roopkund niczym nie wyróżnia się na tle innych górskich zbiorników wodnych. Bliższe spojrzenie pozwala jednak zauważyć, że w lodowatej wodzie kryją się kości i szkielety setek osobników. Wśród badaczy rozgorzała dyskusja na temat tego, kim byli ci ludzie i od jak dawna ich szczątki znajdują się w jeziorze.

 

Dotychczas najpopularniejsza teoria zakładała, że w starożytności musiało dojść do jakiejś ogromnej katastrofy, która spowodowała śmierć setek ludzi. W ostatnim czasie przeprowadzono jednak dokładne badanie, które pozwoliło naukowcom zdobyć więcej informacji. Analiza 38 szkieletów wykazała, że osobnicy pochodzili z kilku różnych grup etnicznych, które przybywały do tego regionu w różnych okresach czasowych.

Autor: Himadri Sinha Roy

Wyniki zaskoczyły badaczy, którzy nie spodziewali się, że historia jeziora Roopkund może być aż tak złożona i nieoczywista. Na podstawie rekonstrukcji starożytnego DNA i analiz biomolekularnych ustalono, że 23 ofiary pochodziły z terenów dzisiejszych Indii, 14 z Grecji, a jeden osobnik przybył z Azji Południowo-Wschodniej. Szczególnie zaskakiwać może tak duża liczba przybyszów z Europy, na co zwrócił uwagę profesor Eadaoin Harney z Uniwersytetu Harvarda:

Byliśmy bardzo zaskoczeni genetyką szkieletów, odkrytych w jeziorze Roopkund. Obecność osobników genetycznie powiązanych ze wschodnim wybrzeżem Morza Śródziemnego sugeruje, że jezioro w starożytności było nie tylko miejscem lokalnego zainteresowania, ale również atrakcją dla turystów z całego świata.

Naukowcy zachodzą w głowę, z jakiego powodu jezioro mogło być dla starożytnych pokoleń takim magnesem. Bez odpowiedzi pozostaje również przyczyna ich zgonów. Przed badaczami wciąż wiele niewyjaśnionych kwestii. Niektóre z nich mogą już zawsze pozostać tajemnicami.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj