W Hiszpanii znaleziono sanktuarium kultu Mitry
Image

Hiszpańscy archeolodzy podczas wykopalisk na terenie starożytnej rzymskiej luksusowej willi we współczesnym mieście Cabra odkryli nieznane wcześniej sanktuarium poświęcone kultowi boga Mitry.
Mitraizm był starożytnym religijnym kultem, który powstał w Persji w I wieku p.n.e. i rozprzestrzenił się na całym Wschodzie i części Europy. Był monoteistycznym kultem skupiającym się wokół postaci bóstwa Mitry, który był uważany za boga słońca, sprawiedliwości i przymierza. Wierzenia mitraickie opierały się na idei odkupienia i zbawienia duszy, a także na praktykach tajemnych rytuałów i obrzędów.
Mitraizm był popularny w armii rzymskiej i stanowił poważną konkurencję dla chrześcijaństwa w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Jednak z czasem chrześcijaństwo zdominowało religijny krajobraz i mitraizm wygasł w wyniku procesu asymilacji i prześladowań. Co ciekawe nazwa Mitra przetrwała i tak nazwano fikuśne nakrycie głowy biskupów. Jednak do czasów dzisiejszych pozostało niewiele informacji na temat kultu Mitry, a większość znanej wiedzy pochodzi z relacji antycznych pisarzy i odkryć archeologicznych.
Najnowsze wykopaliska prowadzono na terenie Villa del Mitra – tak nazywa się odkryta wcześniej przez archeologów luksusowa rzymska willa, zbudowana w I wieku naszej ery. Znajdowało się na terenie rzymskiego miasta Lycabrum, a teraz znajduje się tutaj hiszpańskie miasto Cabra. Nazwa willi pochodzi od odkrytej tu rzeźby Mitry, starożytnego bóstwa, którego kult powstał w I wieku naszej ery i szybko rozprzestrzenił się na całe Cesarstwo Rzymskie. Mitra był pierwotnie bóstwem indo-irańskim. Jednak wtedy ten bóg został zromanizowany.
Źródło:wikipedia
W Cabra odnaleziono bogato zdobiony posąg z II wieku naszej ery, który przedstawiał Mitrę składającego ofiarę z byka, symbolu śmierci i zmartwychwstania. Pierwsze znaleziska dokonano tu już w latach 1972-73. I dopiero teraz wspólny zespół archeologów z Uniwersytetu w Maladze, Uniwersytetu Karola III w Madrycie i Uniwersytetu w Kordobie odkrył pozostałości sanktuarium poświęconego Mitrze.
Wstępna analiza wykazała, że świątynia została zbudowana w II wieku naszej ery, czyli jej wiek pokrywa się z wiekiem odkrytego wcześniej posągu Mitry. Prawdopodobnie sanktuarium było stopniowo uzupełniane i rozbudowywane. Druga faza budowy stolicy przypada na III wiek naszej ery.
Sanktuarium to prostokątne pomieszczenie o wymiarach 7,2 na 2,5 metra, położone na południowy zachód od głównego budynku willi. Miał wąskie wejście. Aby dostać się do sanktuarium, trzeba było zejść po schodach. Faktem jest, że w starożytnym Rzymie sanktuaria Mitry tradycyjnie znajdowały się pod ziemią. Sama świątynia była pomieszczeniem z dwiema kamiennymi ławami po bokach.
Uczeni sugerują, że ławki te były używane przez parafian, którzy zasiadali na nich podczas rytuałów i organizowali uczty ku czci Mitry. W ciemnej warstwie grubo pokrywającej podłogę badacze znaleźli rozdrobnione szczątki świń, ptaków i królików. Świadczy to o przygotowywaniu posiłków podczas uczt rytualnych. W starożytności świątynia prawdopodobnie zawierała również rzeźbę, która była przymocowana do ściany – świadczą o tym odnalezione w murze rzymskie cegły z dwoma otworami.
- Dodaj komentarz
- 994 odsłon