W Holandii zarejestrowano kolejne dziwne dźwięki niewiadomego pochodzenia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wygląda na to że fenomen dziwnych dźwięków niewiadomego pochodzenia znowu dał o sobie znać. Tym razem w holenderskim mieście Valkenswaard gdzie został uwieczniony 2 dni pod rząd. Wspomniane zjawiska zostały nagrane oraz udostępnione w mediach społecznościowych.

Obydwa zdarzenia zostały zarejestrowane przez mieszkańca tego miasta, który opublikował swoje nagranie 9 a następnie 10 grudnia. Mężczyzna pojawił się nawet na specjalnym podcaście w którym utrzymywał że dźwięki które udało mu się uwiecznić pochodzą z nieba. Okazało się zresztą że są rónież inni świadkowie zdolni do wsparcia jego opowieści.

Jak zwykle w przypadku fenomenów dźwiękowych nieznanego pochodzenia, internauci rozpoczęli spekulacje odnośnie możliwych powodów dla tego zajścia. Mowa tu o tak fantastycznych wyjaśnieniach jak udział pojazdów UFO, czy też biblijnych trąb apokalipsy oraz bardziej racjonalnych uznających to zjawisko za przelot myśliwców lub żurawi przesuwających się na pobliskiej budowie.

To ostatnie wyjaśnienie brzmi najbardziej prawdopodobnie i zostało wstępnie zbadane przez autorów wspomnianego wcześniej podcastu. Fundacja Brabant Regional Broadcasting, zasięgnęła opinii jednego z okolicznych operatorów żurawi. Po odsłuchaniu obydwu nagrań stwierdził on, że dźwięki przypominają odgłos jaki wydaje hamulec bezpieczeństwa zamontowany w żurawiach. Na żadnym z nagrań nie widać jednak śladów po jakiejkolwiek budowie, a więc teoria z żurawiem zakładałaby że dźwięk niesie sie przez wiele kilometrów aż wreszcie trafia do miejsc w których wykonano nagrania.

W przeszłości, aby wyjaśnić jakoś te zjawiska, proponowano też tak zwane "sky quakes”, czyli trzęsienia nieba. USGS nazywa tak fenomeny akustyczne wywoływane wstrząsami sejsmicznymi. Bywają też próby podawania wyjaśnień naukowych zakładających, że te niezwykłe odgłosy są wynikiem zmian w jądrze ziemi, które objawiają się w postaci fal akustyczno-grawitacyjnych. Wreszcie niektórzy eksperci twierdzili, że odpowiada za to aktywność słoneczna wywierającą presję na ziemskie pasy Van Allena.

Potencjalne teorie można mnożyć, a na nasze nieszczęście, fenomeny dziwnych dźwięków zazwyczaj mocno różnią się od siebie zarówno w brzmieniu jak i długości. Zapewne, zróżnicowane pod względem typu dziwne dźwięki, są wywoływane przez różne zjawiska. Niewątpliwą cechą wspólną tych fenomenów jest to, że często brakuje dla nich racjonalnych wytłumaczeń, a te które są proponowane nie zawsze przekonują tych którzy je usłyszeli.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Citizen

Potwierdzam, że historyjka

Potwierdzam, że historyjka nie jest zmyślona, bo sam słyszałem ten charakterystyczny dźwięk. Białystok, około rok temu lub początek 2019. Dźwięk kojarzył mi się z gigantyczna koparką którą ciągnie swoja łyżkę po betonie i wydaje metaliczny dźwięk. Próbowałem ocenić czy w okolicy są tak duże rzeczy, ok była budowa bloków i być może były dźwigi. Jednak jeśli już to w dalszej odległości od bloku. 

Dźwięk był tak donośny jakby przy bloku coś rozrywało niebo. I tylko raz to było słychać może przez pół minuty.

Skomentuj