W Indiach odkryto artefakty zaginionej cywilizacji, która znana była tylko ze starożytnych ksiąg

Kategorie: 

Źródło: Google Maps/ Karela State Archaeology Department

Jak donosi portal TheHindu, zaledwie pare miesięcy temu, odnaleziono kilkanaście figurek z terakoty, które stanowią pozostałość po dawno zaginionej starożytnej kulturze znanej dotąd jedynie ze stron hinduskiego sanskrytu.

Wiele wskazuje na to, że natrafiono na dawne miejsce kultu religijnego, w którym to oddawano cześć między innymi słynnym wężogłowym istotom czyli tak zwanym Nagom. Figury zostały odnalezione jeszcze na początku października ubiegłego roku, tuż po trwającej wcześniej powodzi. Statuetki mężczyzn, kobiet i wspomnianych jaszczurowatych bogów, zostały odkryte przez przepływających w okolicy rybaków, którzy po zlokalizowania znaleziska skontaktowali się z lokalnymi władzami .

Po zbadaniu miejsca odkrycia artefaktów przez zespół z Departamentu Archeologii stanu Kerala, naukowcy doszli do wniosku iż odnalezione statuetki, należą zapewne do kultury Pamba znanej również pod nazwą Pampa.

Jest to jedna z najmniej znanych cywilizacji żyjących niegdyś na terenie obecnych Indii. Taki stan rzeczy jest jednak o tyle dziwny, że to właśnie jej przedstawiciele stworzyli podstawy dzisiejszego hinduizmu. Pomimo tego, pamięć o nich, pozostała jedynie na kartach sanskrytu, choć nie wykluczone, że dzięki temu odkryciu, stan ten może ulec zmianie.

Zgodnie z naszą obecną wiedzą, wspomniana kultura powstała w dorzeczu rzeki Pampa funkcjonowała w okresie od około 3000 lat p.n.e do 1200 lat p.n.e. Rzekomo, to właśnie tam ukazał się jeden z bogów hinduskiego panteonu Ayyappan, co uczyniło z tej rzeki miejsce o podobnym znaczeniu jak Ganges.

 

Uważa się, że figury stanowią pozostałość po świątyni, która została postawiona ku jego czci. Nie ma jeszcze co do tego żadnej pewności, ale acheolodzy skierowali je do dalszej analizy i rozpoczęli przygotowania do wykopalisk w poszukiwaniu innych pozostałości po żyjących tam ludziach. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Mierzwa Edward A.

Artykuł niewątpliwie ciekawy.

Artykuł niewątpliwie ciekawy. Wielu rzeczy jeszcze nie wiemy, a w wielu komentarzach żółć, chamstwo, analfabetyzm i brak elementarnych zasad doberego wychowania. Ludzie nie pchajcie sie ze swoją głupotą  do komentowania czegoś o czym nie macie pojęcia  - to znaczy o antycznej kulturze Indii, wielkich eposach, w których opisano rzeczy, o kórych Szekspir powiedział, że "się filozofom nie śniły". Pozdrawiam tych mądrych, za durniów można się tylko pomodlić, bo na głupotę nie wynaleziono lekarstwa.

Portret użytkownika antysystemita

Niemal w każdym rejonie

Niemal w każdym rejonie starożytnego świata, dosłownie wszędzie są odniesienia do tego jaszczurzego ścierwa (nie pomijając starego testamentu i wielbionego przez wielu pANA - widać religijne lemingi mają problem z analizą czytanego tekstu i trzeźwym myśleniem, bo i po co... przecież parch z ambony zrobi to za was), które tak bardzo chce być bozią człowieka, ale mu się to nigdy nie uda... Jeszcze parę puzelków i zobaczymy, któż to jest tym "pasterzem"

Portret użytkownika Rama

Ciekawy artykuł. Jednak

Ciekawy artykuł. Jednak poprawiłbym to zdanie

"Pomimo tego, pamięć o nich, pozostała jedynie na kartach sanskrytu, "

Sanskryt to język, nie jakaś księga. Nie można więc napisać "na kartach sanskrytu". 

Portret użytkownika bubuś

pogańskie figurki tylko

pogańskie figurki tylko szatan pozwolił je odkopać bo Jezus takich żeczy nie pochwalał i po co to pokazywac zamiast sie pomodlić okropanie to wyglonda a zły tylko sie cieszy

Strony

Skomentuj