W Indiach żyje „dziewczynka – jaszczurka”

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W sieci opublikowano zdjęcia dwuletniej dziewczynki z Indii, która cierpi na bardzo rzadką i paskudną chorobę. Jej sucha, popękana  skóra przypomina rybią łuskę, a dziecko wygląda jak jaszczurka i na co dzień musi znosić koszmarny ból.

 

 

Rybia łuska arlekinowa (lamellar ichthyosis) to wrodzona genetyczna choroba skóry. Całe ciało pacjenta pokryte jest dużymi szorstkimi łuskami. Człowiek pozostaje „zamurowany w skorupie” na całe życie.

 

Ludzie z tą poważną dolegliwością mają problemy z poceniem się i z układem krążenia. Twarde płatki dodatkowo uciskają na naczynia podskórne. Chorzy podatni są na przegrzanie. Do tego dochodzą zwykle problemy ze wzrokiem, wzrostem włosów i z poruszaniem się. W niektórych przypadkach lamellar ichthyosis towarzyszy niedorozwój umysłowy.

 

Najbardziej znaną postacią z rybią łuską jest 30-letni Amerykanka Bailey Pretak. Pomimo swojej choroby, dziewczynie udało się wygrać konkurs piękności. Wielu ludzi próbuje jej jednak dokuczać, wyrażając swoja dezaprobatę np. poprzez złośliwe komentarze na portalach społecznościowych.

 

Mała Shamy mieszka w slumsie w Dehli. Jej rodzice, Roshni Banu (22 i Sabir Ali (25), powiedzieli, że odwiedzili wiele świątyń i meczetów. Kupują także rozmaite leki, ale to wszystko nic nie pomaga.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj