W Internecie zawrzało - Brytyjczycy sklonowali dinozaura?

Kategorie: 

Źródło: news-hound.org

Dzisiaj pierwszy dzień kwietnia, czyli zwyczajowy prima aprilis, ale wiadomość o tym, że brytyjscy naukowcy rzekomo sklonowali dinozaura pojawiła się przed kilkoma dniami. Czy zatem mamy rzeczywiście do czynienia z sensacją naukową?

 

Według pierwotnej treści wiadomości, która zapoczątkowała tego społecznościowego virala, dinozaura sklonowano w John Moores University w Liverpoolu. Pozyskano DNA ze skamieliny i wstrzyknięto je do jaja strusia. Ze słów naukowców wynikało, że strusie są blisko dinozaurów pod względem genetycznym, a ich jaja przypominają jaja starożytnych gadów.

 

Wiadomość wyglądała bardzo przekonująco. Mały dinozaur miał należeć do gatunku Apatosaurus. Opublikowano nawet jego zdjęcie wykonane rzekomo po wykluciu się. Poinformowano, że naukowcy nazywają go "Spot". Specjaliści wymienieni w newsie stwierdzają, że dzięki tej technologii uda się ponownie zasiedlić Ziemię dinozaurami.

Trudno się dziwić, że informacja tej treści lotem błyskawicy rozprzestrzeniła się na Twitterze i Facebooku. Wszyscy przekazywali sobie te wieści sugerujące, że fikcja nakreślona w hicie Park Jurajski okazała się rzeczywistością. Jednak mimo, że chciałoby się popuścić wodze wyobraźni, zwłaszcza w prima aprilis, trzeba popatrzyć na tę wiadomość nieco krytycznie. Przede wszystkim źródło jej pochodzenia jest niejasne, a witryna, która puściła to w Internet nie należy do specjalnie wiarygodnych.

 

Rzekome zdjęcie dinozaura jest tak naprawdę fotografią małego kangura. Wygląda dziwacznie, ale to ssak, a nie gad. Poza tym dziwnym trafem wypowiadająca się w artykule dr Gemma Sheridan nazywa się tak samo jak osoba, o której portal news-hound pisał jako rozbitku ocalonym z bezludnej wyspy dzięki Google Maps. Jej imię i nazwisko jest używane przez autorów tych godnych Munhausena newsów, po prostu dla żartu, bo jest to ich znajoma.

 

Tym razem historia zdobyła tak duże zainteresowanie, że na temat możliwości zrealizowania planu klonowania dinozaurów wypowiedzieli się prawdziwi naukowcy. Niestety nie mają oni dobrych wieści. DNA jako nośnik informacji opiera swoją trwałość na ciągłej reprodukcji, ale poszczególne próbki nie mają zbyt dużej trwałości.

 

Istnieje możliwość, że uda się dokonać ekstrakcji DNA mamuta, o ile próbka będzie w dobrym stanie, ale DNA starsze niż 50 tysięcy lat ulega destrukcji i nie pomoże nawet wydobycie krwi dinozaura z komara zastygniętego we fragmencie bursztynu. Okres półrozpadu DNA to tylko 521 lat, a niektóre czynniki mogą go jeszcze przyspieszyć.

 

Wydaje się zatem, że sklonowanie dinozaurów jest po prostu niewykonalne na obecnym poziomie nauki i zamiast poszukiwać kodu DNA wielkich jaszczurów lepiej skupić swe siły na budowie wehikułu czasu.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Coni

BRAWO ! Jesli to prawda,

BRAWO !
Jesli to prawda, proponuję zasiedlić dinkami wszystkie kraje arabskie, izrael oraz USA w okolicach FED i rządowych jajogłowych a w kolejnej odsłonie UK , niemców i rosje.
Ależ będzie pokój na świecie chwile potem Smile

Portret użytkownika Homo sapiens

Nowa produkcja z holywood o

Nowa produkcja z holywood o nazwie "Noach" 2014 została całkowicie zrobiona przez N.W.O. !
Znany wam badacz L.A.Marzulli na swoim blogu opisuje jak strasznie film został schrzaniony i jak bardzo odbiega od Biblii oraz wszelkich badań nad starożytnością! Film jest po prostu produkcją na zamówienie tych co są pod władaniem sił chcących oszukać ludzkość.
Tutaj adres bloga Marzulliego, który ostrzega przed tą szmirą.

http://lamarzulli.wordpress.com/

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika Cokane

Wiadomość to pewnie fake, bo

Wiadomość to pewnie fake, bo były wcześniej badania nad ptakami i jest pewien haczyk. Ptaki są w zasadzie dinozaurami i prawdą jest, żę struś jest bodajże najlepszym przykladem do manipulacji genetycznej aby uzyskać dinozaura. Nie ma wszczepiania DNA dinozaurów, jedynie odwracanie pewnych genów nadających ptakom, ptasich cech. Prowadzono badania na kurzych embrionach, odwracano pewne geny i uzyskiwano zarodki posiadające zęby, łuski, ogon itp. Haczyk polega na tym, że można cofac ptasie zmiany genetyczne w zarodkach, ale nie można dopuścic do narodzin takowego zarodka. Wiec to jest fake, że takowy sie urodził. Jednak odwracając rózne geny można otrzymać coś bliskiego dinozaurom. Nie zmieni się to do momentu aż społeczeństwo będzie gotowe na otwarte manipulacje genetyczne traktujące takie badania jako tabu i zmieni się prawo. 

Portret użytkownika L

hehe zabawne niestety ale DNA

hehe zabawne
niestety ale DNA jest bardzo delikatnym białkiem i nie ma szans by wydobyć nieuszkodzoną helise ze zwłok posiadających parę tysięcy lat! A nawet gdyby udało nam się wyekstrahować cześć DNA to wypełnienie zaistniałych uszkodzeń jest dla nas na razie troche za trudne. Mówię z własnego doświadczenia, czasem problemów nastręcza prosta metoda ustalania sekwencji nukleodtydów;p
co ciekawe najdłużej w niezniszczonej formie ma szanse przetrwać nie DNA w krwi komara zatopionego w bursztynie, tylko w zębie:)
pozdrawiam

Trudno nazwać zdrowiem umiejętność dostosowania się do chorego społeczeństwa.

Portret użytkownika L

hehe zabawne niestety ale DNA

hehe zabawne
niestety ale DNA jest bardzo delikatnym białkiem i nie ma szans by wydobyć nieuszkodzoną helise ze zwłok posiadających parę tysięcy lat! A nawet gdyby udało nam się wyekstrahować cześć DNA to wypełnienie zaistniałych uszkodzeń jest dla nas na razie troche za trudne. Mówię z własnego doświadczenia, czasem problemów nastręcza prosta metoda ustalania sekwencji nukleodtydów;p
co ciekawe najdłużej w niezniszczonej formie ma szanse przetrwać nie DNA w krwi komara zatopionego w bursztynie, tylko w zębie:)
pozdrawiam

Trudno nazwać zdrowiem umiejętność dostosowania się do chorego społeczeństwa.

Portret użytkownika RH+

DNA nie jest białkiem. Jest

DNA nie jest białkiem. Jest polinukleotydem - czyli nie zawiera wiązań peptydowych awiązania N- glikozydowe. Inaczej mówiąc jest kwasem. Cała reszta jest mniej więcej pasujaca do rzeczywistości

Portret użytkownika baca

to trudne no ale nie jest

to trudne no ale nie jest niewykonalne - można w tym celu przeprowadzić eksperyment naukowy na ochotniku ktory i tak przenaczył swoje ciało dla dobra nauki - trzeba zaparkować w stacji paliwowej na niemieckiej autostradzie i uszkodzić hamulce w jakimś motorku, potem poczekać aż uczestnik eksperymentu wróci z kibla no i ruszy, i zanim się jeszcze rozpędzi zdjąć dawcy nerek kask żeby mu poprawić humor -  kilka minut i Niemiec będzie jak podbierak na komary...

Portret użytkownika zibi1973

Wszystko rozumiem ale może

Wszystko rozumiem ale może ktoś mi powie czy by był wstanie tak dostosować postać,jak byście namalowali coś tam i w tym jeszcze było coś ,np jak w tym piktogramie przy nosie jeszcze dwie postacie jedna patrzy w prawo a druga w lewo,dla mnie to majstersztyk,czyli na tym naznaczonym małym  kółku są 2 postacie nie będę mówił kogo,człowiek łatwiej ma z odczytywaniem gorzej jak byśmy mieli wykonać taki obraz

Portret użytkownika pasjonat

 a tu co widzisz zibi ??


 a tu co widzisz zibi ?? wydaje mi sie ze tam powinienes sie doszukiwac czegosc konkretnego
p.s przestan sie juz osmieszac swoimi chalupniczymi analizami. Nikt procz Ciebie tam nie widzi niczego niezwykłego.

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika zibi1973

Nie porównuj tych rzeczy do

Nie porównuj tych rzeczy do siebie wiem że na tym  czymś widać jak by była kartka papieru złożona w pół i opalona lub farba rozlana  i pojawiły się kształty , ja się ośmieszam a ty co tak wszystko zagłuszasz na tym portalu od dawna czytałem twoje komentarze,robisz to z przekonania czy z innego powodu

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika zibi1973

Liczmy że jestem lekko a może

Liczmy że jestem lekko a może mocno w twoich oczach niezrównoważony a słyszałeś że tacy ludzie są geniuszami ,ty na pewno jesteś zdrowy,robisz często badania nie wiem czy ktoś był by  w stanie znależć zdrowego człowieka,każdy ma jakiś problem ,jednym się wydaje że jest nie wiadomo kim a tobie się wydaje że jesteś zdrowy i możesz  stwierdzić czy ktoś jest zdrowy czy nie i jako lekko niezrównoważony  jak mówisz myślę a nawet jestem przekonany że jest tu dużo  takich jak ty i tym podobni co robią wszystko by tylko wyśmiewać tych co wierzą w obcą cywilizacje,nie wiem po co to robicie i nie wygląda że dla hecy siedzieć całe dnie przy komputerze,ja do ciebie nie pisze odnośnie czegoś tam są inni co chcą coś usłyszeć i moja sprawa co wystawiam,nie chcesz nie czytaj i do tych podobnych zdrowych też to się tyczy

Portret użytkownika pasjonat

ja pier.... posluchaj ;]

ja pier.... Wink
posluchaj ;] zeby ocenic co piszesz musze to przeczytac, wiec mam prawo ocenic .... piszac glupoty musisz byc gotowy na krytyke, nawet szydercza, bo taka tu goruje. ja osobiscie nie mam nic do Ciebie, ale nie moge siedziec cicho czytajac ze statek dotykal antenkami slonce czy widziales pana odwroconego o 180 stopni.
czlowieku... zejdz na ziemie... bijacz please Wink

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika Zdun

Ścierwa dinozaurów

Ścierwa dinozaurów skamieniały już miliony lat temu i nie uświadczy w tym materiału DNA. Nie dziwi was że angole którzy mieszkają na jednej wielkiej stercie kamieni chcą klonować kamienie ? Może to i ma jakiś sens - Przy domach z kamienia otoczonych kamiennymi ogrodzeniami będą pasły się kamienne dzinozaury .

Portret użytkownika baca

klonowanie dinozaurów od

klonowanie dinozaurów od biedy można by jakoś jeszcze przeżyć, no ale jakby podjuszkę ktoś podły sklonował to nie wiem czy świat by to przetrwał...
polski internet by runął na pewno jako pierwszy... potem Ukraina...
he he zaraz będzie "pastuchu" a potem beczenie...

Portret użytkownika benet

 ha baca... Twój post poddał

 ha baca... Twój post poddał mi taką myśl, może dobrze by było jednak sklonować podjuszkę Smile Polski internet i Ukraina, to straty nie aż tak wymierne jak korzyści, które by z tego klonowania mogły popłynać, niemal dla całego świata Smile no bo tak, podkładamy sklonowaną podjuszkę pod żydowskie banki ... bach padają...  następnie polski sejm ... bach pada.. kolejny  jest usrael... pada ... taka niemal... juszkoplozja Smile myślę ,ze gra jest warta świeczki he he he  

Portret użytkownika kamil-c.

@trzcina_1 Weź ty się kobieto

@trzcina_1 Weź ty się kobieto zaloguj w kuchni bo takiego trolo-przyklaskiwacza to jeszcze nie widziałem! Nie masz nic konstruktywnego do napisania to milcz. @baca świetnie sobie radzi bez twoich przyklasków. Nie wstyd ci? Masakra tacy ludzie jak ty zanirzają jakość, merytorykę tego forum! 

Portret użytkownika baca

a najlepiej

a najlepiej tak:
 
 
 
 
 
 
......................./¯/
....................../../
.............../¯/¯/../¯¯\
..............|..'...'..'..|¯\¯|
..............|............¯../
...............\..........._/.........…
................|.........|...........…
................|.........|...........…

Strony

Skomentuj