W Iranie po burzy piaskowej odkryto tajemnicze starożytne miasto

Kategorie: 

Źródło:

Ruiny tajemniczego miasta, zajmującego obszar blisko 5000 metrów kwadratowych, zostały odnalezione w Iranie po ostatniej burzy piaskowej 4 kwietnia 2017 roku. Według wstępnych analiz jego powstanie datuje się na nawet 661 rok n.e, jednakże jego dawna nazwa lub tym bardziej geneza jego utonięcia pod warstwą piasku, pozostają nieznane.

Władze, zadecydowały że w celu ochrony znaleziska, konieczne jest wykorzystanie służb mundurowych. Od momentu ogłoszenia odkrycia, uzbrojeni policjanci ochraniają pozostałości miasta przed potencjalnymi złodziejami. Zdaniem ekspertów z CHTHO (czyli Irańskiej Organizacji ds. Dziedzictwa Kultury i Turystyki) znalezisko może być pozostałością dawnego miasta lub nekropolii. Na tą chwilę, trudno powiedzieć cokolwiek więcej, ale zespół archeologów został już wysłany na miejsce.

Przedstawiciele organizacji dają jednak do zrozumienia że podchodzą do tych ruin z dużą dozą dystansu. Nie wykluczają, że odnalezione na miejscu fragmenty naczyń mogą stanowić pozostałość jakiejś powodzi lub burzy, która przetransportowała je wiele kilometrów. Prowincja Kerman jest znana jako region o wybitnie dużej ilości miejsc o walorach turystycznych i nie wyklucza się, że to właśnie z nich mogą pochodzić fragmenty glinianych waz.

Bynajmniej nie był to pierwszy raz gdy przypadkiem odnaleziono tam zaginione miasta. Całkiem niedawno natrafiono na kilka z nich poprzez liczne ostatnio w Iranie powodzie. Nie da się ukryć, że brzmi to nierealistycznie, ale jakby nie patrzeć, mamy tutaj doczynienia z Bliskim Wschodem. Kolebką cywilizacji, która najprawdopodobniej zaskoczy nas jeszcze wiele razy.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika angelus

M@tisie... 5000 m2? to 1/2ha

M@tisie... 5000 m2? to 1/2ha i na tej małej działce było starozytne miasto? Mój domek  jest na działce 1/2 ha nawet nie zdołam się rozbiegnąć od granicy do granicy działki... buhahhahhaa... !

Skomentuj