W Islandii znaleziono młot Thora oraz inne artefakty z czasów wikingów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Na islandzkich wyżynach odkryto tajemniczą zagrodę Wikingów, w której znaleziono m.in. unikalny, wyrzeźbiony z piaskowca amulet w kształcie młota Thora oraz inne artefakty sprzed ponad 900 lat.

Islandzkie media poinformowały, że archeolodzy znaleźli piaskowy amulet przypominający młot Thora w jednym z gospodarstw, położonych w dolinie Bergsstaðir. Do tej pory na świecie odkryto tylko jeden podobny przedmiot i znalezisko również miało miejsce w Islandii.

Źródło: Fornleifastofnun Íslands

Za odkrycie artefaktów odpowiedzialny jest Bergur Þór Björnsson, którego dziadek około 1920 roku wpadł na trop jednej z miejscowych osad wikingów. Bergur pewnego dnia postanowił zainteresować się znaleziskiem przodka i przeszukał ruiny. Jak sam powiedział, zrobił to dla zabawy. Okazało się jednak, że zabawa przyniosła niezwykle poważne efekty z punktu widzenia archeologów i historyków.

 

Badacze odkryli w osadzie popiół i spalone kości, a także inne artefakty, takie jak wspomniany już krzyż z piaskowca, osełka czy steatytowy garnek. Znaleziska zostały przetransportowane do Reykjaviku w celu przeprowadzenia dalszych badań i pogłębienia wiedzy o tajemniczych przedmiotach. Niewykluczone, że islandzkie tereny skrywają jeszcze wiele nieodkrytych artefaktów, pochodzących z czasów Wikingów.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

kurde mol zawsze myślałem że

kurde mol zawsze myślałem że ten Thor to wytwór fantazji a tu sie okazuje że on istniał naprawdę...

to nie koniec niespodzianek, bowiem sądząc po tym Młocie okazuje się że skubany był wielkim na siedem osiem w porywach do dziewięciu centymetrów, bydlakiem...

musiał mieć niesamowitą parę w łapach tłukąc całymi dniami mrówki i ślimaki tym młotem ...

Portret użytkownika Kmieciu

Dobrze godo, polać mu! Tak

Dobrze godo, polać mu! Tak się bronili Skandynawowie przed chrystianizacją - robili niby krzyżyki ale z górną częścią odzieloną naciętą linią, i jak klech sobie poszedł odłamywali ją i już mieli symbol młota Wink

 

Portret użytkownika Thor

Islandia to dziewiczy teren.

Islandia to dziewiczy teren. Mają tam speców od kontaktów z gnomikami różnego rodzju.przykładem może być ominięcie głazu który stał na drodze budowanej autustrady. Koparki sie psuły itd, przyszedł gościu powiedział że kamień ,głaz spory, jest zamiszkały i nie ma co go ruszać. Co zrobili? omineli głaz szerokim łukiem i poszli dalej. Ten młot brardziej pasuje do tych ludków niż do Thora, bo jak na Thora trochę mały.

Portret użytkownika leszekk

To jest zawieszka w kształcie

To jest zawieszka w kształcie młotu Thora a nie młot Thora w sensie stricte. W archeologii tego typu ozdoby nazywa są ogólnie "zawieszkami toporkowatymi". Popularne znalezisko związane z ludami Skandynawii i najczęściej oznaczające ich obecność na danym terenie lub kontakty handlowe lokalnych ludów z kręgiem skandynawskim. Znalezienie tego na Islandii nie jest żadnym ewenementem ale takowe zawieszki znajduje się w całej Europie a pewnie i jeszcze dalej.

 

Leszek

Skomentuj