W Jakucji odkryto komórki mamuta. Podejmowane są próby klonowania

Kategorie: 

Autor: MrPerrovejero/youtube

W Ust' - Yanskiy w Jakucji na terenie Rosji w sierpniu pracowała międzynarodowa ekspedycja paleontologiczna z udziałem ekspertów z Rosji, Korei, USA, Kanady, Szwecji i Wielkiej Brytanii. W rejonie Ust – Yanskiy regularnie odkrywane są ślady istnienia prehistorycznych zwierząt. Nie inaczej było i tym razem. Naukowcy natknęli się na szczątki mamuta, z którego pozyskano unikalny materiał do badań. 

Pod ziemią znaleziono interesujące pozostałości tj. tkanka tłuszczowa, resztki sierści i szpiku kostnego. Wyniki wyprawy zostaną wkrótce opublikowane w prestiżowych czasopismach naukowych, a film poświęcony temu konkretnemu odkryciu będzie można obejrzeć w przyszłym roku w National Geographic. Znaleziskiem zainteresowało się wielu naukowców, także tych, którzy słyną z prowadzenia kontrowersyjnych badań. Uznali oni, że komórki mogą zostać użyte do sklonowania mamuta. Pierwsze próby ożywienia mamutów podjęto w 1990, ale te nie powiodły się zupełnie.

W ubiegłym roku zamiar wskrzeszenia wymarłych zwierzęta zapowiedział profesor Akira Iritani z Uniwersytetu w Kioto. Japończycy w kooperacji z Rosjanami od blisko 15 lat prowadzą intensywne badania w tym kierunku. Podobny cel przyświeca nijakiemu Hwangowi, genetykowi z Korei Południowej, posądzanemu o przypisywanie sobie cudzych odkryć. Mamuty żyły w okresie czwartorzędu w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Znaczna ich większość wyglądem i rozmiarem przypominała współczesne słonie. Jedynie północnoamerykańskie podgatunki osiągały wysokość 5 metrów i wagę 12 ton. Zwierzęta te wyginęły około 10 – 11 tys. lat temu w czasie ostatniej epoki lodowcowej w wyniku zmian klimatycznych.

 

 

Źródło: http://izvestia.ru/news/534892

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj