W Kongo złapano rybę, która polowała na krokodyle

Kategorie: 

Źródło: ICON/BNPS.co.uk

Powszechnie wiadomo jak śmiercionośne mogą być piranie. Jednak co, jeśli istnieje gigantyczna wersja tego stworzenia? Hydrocynus Goliath, zwany także jako ryba tygrys, czy goliat tygrysi to największy przedstawiciel rodziny alestesowatych. Ryba ta żyje w jeziorze Tanganika i rzece Kongo w Afryce i jest znana jako jedno z najniebezpieczniejszych stworzeń słodkowodnych na świecie.

Ryba posiada 32 ostre zęby, które rozmiarem są podobne do tych, występujących u żarłaczy białych. Lokalni mieszkańcy twierdzą, że jest to jedyna ryba, która nie boi się krokodyli, a nawet poluje na mniejsze osobniki.

Sprawa tego dziwnego stworzenia sięga 2010 roku, kiedy to zainteresowała Jeremiego Wade’a, prowadzącego popularny w Wielkiej Brytanii program „River Monsters’”. Postanowił on wybrać się do Afryki i zbadać tę rybę żyjącą w rzece Kongo. Po ośmiu dniach prób, Wade’owi udało się złapać piranię, która miała ponad półtora metra długości i ważyła niecałe 50 kilogramów. Aby ją złapać, trzeba było użyć przynęty o wadze aż 90 kilogramów.

Wade powiedział: „Ta ryba to z pewnością nie żaden lin, ani sum. Sprawdziliśmy wszystko i jest to po prostu gigantyczna pirania, prawdziwa bestia. Jej zęby są długie i niesamowicie ostre. Potrafi nimi zagryźć stworzenia swojego rozmiaru, a nawet zaatakować ludzi, czy krokodyle. Te ryby atakują odruchowo, kiedy zauważą jakiś ruch. Bardzo trudno jest jakąś złapać, tym bardziej, że środowisko rzeki Kongo jest bardzo nieprzyjazne.”

Giant 50 kg Piranha Monster Fish was catch by 2 fisher man at Congo river What a Catch C H 7 News

Wade planował wpuścić rybę z powrotem do wody, jednak ta, wyczerpana walką i długim przebywaniem na lądzie, zdechła. Jej pozostałości zostały przekazane tubylcom.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika PLB

Ehhhhh...

Ehhhhh...

Ten program wemitowano z tego co pamiętam w 2013 roku w polskim Discovery. Ryba nazywa się Hydrocynus goliath (Goliat Tygrysi)

Z tego co pisze wikipedia największe osobniki 120 cm długości ciała i 50 kg. Ta ryba żyję na największych bystrzynach na rzece Kongo ! tam krokodyl nie dopłynie.

Z tego co udało mi sie ustalić niepotwierdzony osobnik mieżył 150 cm długości ciała i 72 kg.

Portret użytkownika jaa

Jaguar też poluje na

Jaguar też poluje na aligatory więc co dziwnego, że drapieżna ryba poluje na krokodyle? Zresztą większość wyklutych krokodyli ginie, bo jest pożerana przez inne zwierzęta, takie jak ptaki, drapieżniki lądowe i ryby, a także większe krokodyle. A, ciekawe, czy ta przynęta rzeczywiście ważyła 90 kg, a ryba 50 kg? Bo, nie wygląda na 50 kg.

Skomentuj