W kosmosie odkryto nietypowy obiekt

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Zespół astronomów pod przewodnictwem Jesúsa Maldonado z Obserwatorium Astronomicznego w Palermo we Włoszech odkrył rzadki obiekt na krzywej blasku gwiazdy TOI-5375 przy użyciu danych z satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).

 

Odkryty przez nich obiekt to nieznany wcześniej masywny brązowy karzeł, czyli obiekt o masie pomiędzy planetą a gwiazdą, w zakresie od 13 do 80 mas Jowisza. Obiekt ten jest niezwykle rzadki, ponieważ krąży wokół innej gwiazdy, aktywnego karła typu M TOI-5375, oddalonego od nas o 400 lat świetlnych.

 

Nowo odkryty obiekt jest wielkością porównywalny do Jowisza, ale 77 razy bardziej masywny od tej planety. Jego okres orbitalny wynosi 1,72 dnia, a odległość od swojej gwiazdy macierzystej to 0,025 jednostki astronomicznej. Na podstawie tych właściwości zespół Maldonado sklasyfikował TOI-5375 b jako masywnego brązowego karła, znajdującego się na granicy brązowych karłów i gwiazd o bardzo małej masie, które są bardzo rzadkie.

 

TOI-5375, gwiazda macierzysta odkrytego obiektu, jest około 37% mniejsza niż Słońce i mniej masywna niż nasza gwiazda, a jej okres rotacji wynosi około 1,97 dnia, a efektywna temperatura to około 3526 stopni Celsjusza. Ponadto, naukowcy odkryli, że orbita TOI-5375 b zanika stosunkowo szybko i układ ten prawdopodobnie znajduje się w fazie, w której gwiazda jest bardzo bliska zsynchronizowania swojej rotacji z okresem orbitalnym swojego towarzysza.

 

Odkrycie rzadkiego obiektu na krzywej blasku gwiazdy TOI-5375 jest ważnym krokiem w badaniach brązowych karłów i ich właściwości. Obiekt ten pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć, jak takie obiekty powstają i ewoluują, a także w jaki sposób oddziałują z gwiazdami macierzystymi. Odkrycie to może również być ważne dla poszukiwań planet poza Układem Słonecznym, ponieważ brązowe karły mogą służyć jako latarnie do wykrywania takich obiektów.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj