W meksykańskim mieście Cabah archeolodzy odkryli zespół pałacowo-mieszkalny starożytnych Majów

Kategorie: 

Źródło: INAH

Archeolodzy z Meksyku odkryli dwa kompleksy mieszkalne, w tym budynek przypominający pałac, w starożytnym mieście Majów Cabah na półwyspie Jukatan. To niezwykłe znalezisko jest pierwszym dowodem na istnienie budynków mieszkalnych na tym stanowisku archeologicznym i rzuca nowe światło na życie elity Majów, która rządziła miastem.

<--break->

 

Według Meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii ( INAH ) przypominającą pałac budowlę o długości 26 m zdobią misterne rzeźby przedstawiające ptaki, pióra i koraliki . Elewację budynku zdobi portyk z ośmioma pilastrami – prostokątnymi kolumnami wystającymi ze ścian, co dodaje mu jeszcze większego majestatu.

 

Archeolog Lourdes Toscano Hernandez, współprzewodnicząca zespołu z INAH, wyjaśniła, że ​​zarówno pałac, jak i drugi kompleks mieszkalny służyły jako wysokiej klasy dzielnice mieszkalne, w których mieszkańcy zajmowali się codziennymi zajęciami. Choć nazwiska przedstawicieli panującej dynastii pozostają nieznane, uważa się, że w budynkach tych mieszkali władcy miasta.

 

Oprócz funkcji mieszkalnej budynki te mogłyby pełnić także funkcje administracyjne. Toscano Hernandez sugeruje, że mogły tu odbywać się publiczne spotkania i inne oficjalne wydarzenia. Rzeźby znalezione na budynku przypominającym pałac prawdopodobnie symbolizują związek między elitą a bogami Majów, służąc legitymizacji ich statusu w społeczeństwie.

 

Do niedawna kompleksy mieszkalne i inne części Kabachu ukryte były pod roślinnością. Dokładne daty budowy tych budowli nie zostały jeszcze ustalone, ale samo miasto powstało pomiędzy 250 a 500 rokiem naszej ery. OGŁOSZENIE migrantów z regionu Petén, obejmującego Gwatemalę i Belize. Możliwe, że w tych budynkach mieszkał pierwszy władca Kabachu.

 

Podczas wykopalisk archeolodzy odkryli we wnętrzu budynków pozostałości naczyń ceramicznych, w tym naczyń malowanych i naczyń użytkowych. To dodatkowo potwierdza zrozumienie sposobu życia Majów i dostarcza cennych informacji na temat ich kultury materialnej.

 

Starożytna cywilizacja Majów rozkwitła w tym regionie od 250 do 900 roku naszej ery. OGŁOSZENIE Podczas gdy wiele miast upadło około 900 roku naszej ery, pojawiły się nowe, takie jak Chichen Itza. Dziś współcześni Majowie, potomkowie tej niesamowitej cywilizacji, są rozproszeni po całym świecie i liczą miliony ludzi.

 

Niedawne odkrycie w Cabaj otwiera nowy rozdział w naszym rozumieniu cywilizacji Majów i ukazuje architektoniczne i artystyczne możliwości tej starożytnej kultury. Kontynuując badania, archeolodzy mają nadzieję odkryć nowe tajemnice i zyskać głębsze zrozumienie życia i wierzeń Majów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj