W Meksyku odnaleziono grobowiec sprzed 2500 lat!

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Podczas wykopalisk w Tlalpan w jednej z dzielnic Meksyku, archeolodzy odkryli pochówek wykonany ponad 2500 lat temu. Ponad 10 osób zostało pochowanych jednocześnie w okrągłym grobie, a ich ciała zostały połączone i umieszczone spiralnie. Według archeologów, taki pochówek odkryto po raz pierwszy w historii.

Na terenie Tlalpan znajdują się ruiny najstarszego miasta w dolinie miasta Meksyk - Cuicuilco. Ludzie żyli tutaj 1400 lat przed naszą erą. Osada pojawiła się w pobliżu dużego centrum religijnego i rozkwitła w okresie 700 - 150 p. n. e., a w drugim wieku p. n. e. miasto zostało zniszczone przez wybuch wulkanu. Archeolodzy znaleźli budynki, fortyfikacje, kanały nawadniające i tarasy do uprawy roślin.

 

W 2006 roku archeolodzy znaleźli osadę niedaleko Cuicuilco, w której ludzie żyli od około 700 do 200 lat p. n. e. Na obrzeżach wsi znaleziono 18 obiektów o kształcie stożkowym, które prawdopodobnie były używane do przechowywania zapasów lub jako groby. W 2017 r. kontynuowano prace wykopaliskowe i przez pięć miesięcy archeolodzy odkryli kolejne 20 stożkowych dołów. Sześć z nich zostało wykorzystanych jako groby. Naukowcy znaleźli też dół o średnicy około dwóch metrów, w którym pochowano ponad 10 osób jednocześnie.

 

Według antropolog Lucii López Mejía, do tej pory udało im się zidentyfikować szkielety dziesięciu osób. Jeden z nich należał do mężczyzny, a drugi do kobiety; płeć reszty umarłych jest wciąż nieznana. Niemal wszyscy zmarli to młodzi ludzie, a wśród nich dziecko w wieku 3-5 lat i jednomiesięczny noworodek. Sądząc z natury pochówku, był to rytuał. Ciała zmarłych były połączone ze sobą i leżały w spirali. Tak więc ręce jednej osoby leżały na drugiej, a głowa trzeciej na korpusie innej.

 

Dwa z nich miały celowo zdeformowane czaszki, niektóre - uszkodzone zęby. Jako prezenty pogrzebowe zmarłym ofiarowano garnki, a także kule miski, ceramiczne i kamienne. W ubiegłym roku archeolodzy znaleźli w centrum miasta Azteków Meksyk „wieżę czaszek". Przypuszczalnie struktura była częścią „wielkiego muru", w którym Aztekowie umieszczali głowy jeńców wojennych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Skomentuj