W Nepalu znaleziono niezwykłego "złotego" żółwia

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W Nepalu odkryto złotego żółwia, który porównano z mitologicznym ucieleśnieniem hinduskiego bóstwa Wisznu. Zwierzę uzyskało swój unikalny ubarwienie w wyniku bardzo rzadkiej mutacji genetycznej, która zmieniła jego pigmentację.

Według zoologów to dopiero piąty przypadek odkrycia żółwia złotego z gatunku Lissemys punctata andersoni i pierwszy w Nepalu. Camal Devkota, ekspert od gadów, który udokumentował znalezisko, powiedział, że zwierzę ma głębokie znaczenie duchowe.

„Nie tylko złote zwierzęta, ale ogólnie żółwie mają znaczną wartość religijną i kulturową w Nepalu. W mitologii hinduskiej górna skorupa żółwia oznacza niebo, a dolna - ziemię ”- tłumaczy Camal Devkota.

W hinduizmie bóg Wisznu przyjął postać żółwia i zstąpił na dno mitologicznego Mlecznego Oceanu, aby ocalić wartości utracone podczas powodzi. To jest drugi awatar, tzw. inkarnacja - Wisznu dziesięciu, znanego jako Kurma. Ten bóg w postaci złotego żółwia jest czczony w wielu świątyniach w Indiach.

 

Złoty żółw zawdzięcza swój niezwykły kolor leucyzmowi chromatycznemu, który charakteryzuje się utratą pigmentacji koloru. Leukizm zwykle skutkuje białym, bladym lub cętkowanym ubarwieniem, ale w przypadku żółwia nepalskiego dominują komórki ksantophora, tj. bogate w żółte pigmenty.

 

Po udokumentowaniu żółwia wypuszczono na wolność, chociaż przeżyć będzie mu trudniej niż innym żółwiom. Zwykła zielona Lissemys punctata znacznie lepiej maskuje się w mętnych środowiskach wodnych. Żółw został znaleziony w gminie Dhanushadham, w części dystryktu Dhanusha w Nepalu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj