W norweskich górach znaleziono starożytny miecz Wikingów

Kategorie: 

Źródło: https://twitter.com/h_stian/status/905483234506670088

Podróżnicy Geir Inge Follestad i Einar Åmbakkznaleźli w skałach w południowej Norwegii miecz, który, jak zakładają naukowcy, może mieć ponad tysiąc lat. Miejsce odkrycia miecza badają archeolodzy, ale na razie nie znaleziono tam innych artefaktów.

 

Ostrze znajdowało się między dwoma kamieniami na wysokości 1640 metrów nad poziomem morza. Najprawdopodobniej miecz przetrwał do naszych czasów tylko z powodu zimna na wyżynach. Archeolog Lars Pilo zasugerował, że broń mogła być wykonana pomiędzy rokiem 850, a 950.

„Wydaje się mało prawdopodobne, że miecz został wypchnięty na wierzchnia warstwę zmarzliny. Nie ma nim żadnych zarysowań ani zagięć. Najprawdopodobniej, po prostu leżał w tych górach przez cały czas, albo zsunął się z małej wysokości. Sprawdziliśmy powierzchnię 20 metrów od miejsca odkrycia i niczego nie znaleźli, więc miecz jest odosobnionym artefaktem” – tłumaczy Lars Pilot.

Ekspert dodał, że teraz jest mało możliwe, aby ustalić, co stało się z właścicielem broni, która przeleżała ponad 1000 lat w śniegu. Przypuszcza się, że posiadacz miecza, być może, zabłądził i zmarł w górach.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Skomentuj