W Portugalii odkryto najstarsze mumie świata. Europejczycy robili je przed Egipcjanami?

Kategorie: 

Mumia egipska - Źródło: Pixabay.com

Praktyka mumifikacji ciał zmarłych w Europie mogła pojawić się kilka tysięcy lat wcześniej niż w starożytnym Egipcie. Do takiego wniosku doszli naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali. Jak donoszą naukowcy, dokonali odkrycia badając niedawno odkryte archiwalne obrazy. Zostały one wykonane w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy w osadach mezolitu w dolinie Sado w Portugalii znaleziono szczątki trzynastu osób.<--break->

 

Wcześniej ustalono, że masowy pochówek pojawił się około 8000 lat temu. W nowym badaniu naukowcy wykorzystali archeotanatologię, metodę analizy szczątków ludzkich, która łączy obserwacje przestrzennego rozmieszczenia kości w grobach z wiedzą na temat rozkładu ludzkiego ciała po śmierci.

 

Innymi słowy, archeolodzy faktycznie odtwarzają procesy, które miały miejsce po śmierci człowieka z jego ciałem. Pozwala to na lepsze zrozumienie rytuałów pogrzebowych, które istniały nawet tysiące lat temu. W tym przypadku w trakcie takich prac stwierdzono, że przynajmniej jedno z trzynastu pochowanych ciał zostało definitywnie poddane sztucznej mumifikacji.

 

Co do reszty, analiza wykazała, że ​​niektóre ciała zostały pochowane w pozycji nietypowej dla praktyk europejskich. Pochowano ich z ugiętymi nogami, przyciśniętymi do piersi. Ciała zostały wysuszone przed pogrzebem, ponieważ między kośćmi znaleziono bardzo mało istotnego osadu.

 

Takie oznaki mogą być wynikiem kontrolowanego naturalnego procesu mumifikacji – twierdzą archeolodzy. Manipulacja ciałami podczas mumifikacji musiała trwać przez długi czas, podczas którego ciało stopniowo wysycha. Aby zachowała swoją integralność, ciało owinięto liną lub bandażami. Dodatkowo wiązanie umożliwiło nadanie ciału pożądanej postawy.

 

Jak wiecie, było to szeroko praktykowane w starożytnym Egipcie. Jednak naukowcy zwracają uwagę na fakt, że najwcześniejsze mumie egipskie mają około 4000 lat, podczas gdy mumie portugalskie mają nawet 8000 lat. Oznacza to, że mieszkańcy współczesnej Europy mogli opanować tajemnicę mumifikacji znacznie wcześniej niż starożytni Egipcjanie.

 

Co więcej, odkryte ślady mumifikacji mogą być najstarsze na świecie. Jak dotąd za najwcześniejsze uważane są mumie znalezione na chilijskiej pustyni Atacama. Ich wiek to około 7000 lat. Jeśli wnioski szwedzkich naukowców są słuszne i znajdą potwierdzenie w innych badaniach, to zupełnie niespodziewanie kolebką mumifikacji stanie się Europa.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Ar

Wprawdzie mumie Tocharow z

Wprawdzie mumie Tocharow z Chin nie sa az tak stare ale maja jednoznacznie rysy Slowian. A nasi przodkowie poruszali sie po calej Europie i polowie Azji i ci R1a i ci z I2a czyli staroeuropejczycy. Czyli technika musiala byc z Europy. Dodatkowo wystarczy popatrzec na rysy tego pana od najmniejszej piramidy z tych 3 a widac jak bardzo jest podobny do naszych mezczyzn. Mykerinos sie chyba nazywa a malunki z najstarszego panstwa ktore jakos sie ukrywa maja kompletnie nasze twarze!!!

Skomentuj