W Rumunii rosną kamienie, mnożą się i potrafią się same przemieszczać

Kategorie: 

Muzeul Trovantilor – Pietrele “Care Cresc”

Niesamowite kamienie można znaleźć w środkowej i południowej Rumunii. Mieszkańcy nazywają je torventami. Okazuje się, że głazy te zachowują się jak żywe istoty. Nie tylko rosną, ale, ku zaskoczeniu ludzi, mnożą się i przemieszczają. Najczęściej przyjmują formę kuli lub cylindra, a w miejscach pęknięć lub nacięć przypominają wyglądem pień drzewa lub warstwę ciasno poukładanych pierścieni.

Ważą od kilku gramów do kilkunastu ton. Jak rosną? Najpierw na powierzchni pojawia się wybrzuszenie i wybrzuszenie to zaczyna się powiększać. Narośl odpada od skały macierzystej i zaczyna żyć niezależnie. W 2006r. w miejscowości Costeşti otwarto muzeum torventów. Skansen, Muzeul Trovantilor – Pietrele “Care Cresc”, zajmuje obszar 1,1 ha. 

 

Źródło: http://www.jurnaldecalator.ro/muzeul-trovantilor-valcea/

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika szukacz

wszystkie kamienie rosną ,

wszystkie kamienie rosną , jedne tworzą warstwy, inne rosną w kryształy tylko ludzie za krótko żyją aby to zauważyć. te akurat rosną bardzo szybko . ludzie po prostu nie rozumieją tego czego nie dostaną "na tacy" i wyjaśnionego dokładnie przez kogoś, nie potrafią obserwować tego co ich otacza.

Skomentuj