W rzymskim grobowcu znaleziono pierścień z portretem, który wygląda jak trójwymiarowy hologram

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Niezwykłe odkrycie w Grottaferrata: archeolodzy natknęli się na nienaruszony grobowiec, który zwrócił uwagę specjalistów z całego świata. Wewnątrz grobowca umieszczone były dwa sarkofagi - jeden należał do rzymskiej matrony Aebutii Quartae, a drugi do jej syna z pierwszego małżeństwa, Carviliusa Gemellusa, który zmarł mając zaledwie 18 lat i 3 miesiące.

 

Stan zachowania grobowca był zadziwiający. Podczas otwierania sarkofagów, archeolodzy odkryli zachowane fragmenty girland z kwiatów lilii, róż i fiołków. Zauważono również ślady mirtu i terpentyny, warstwę piasku pod ciałami oraz otwór w sarkofagu odprowadzający wilgoć, co sugeruje, że zastosowano technikę konserwacji ciał.

 

Sarkofagi wykonane z greckiego marmuru oraz doskonale zachowana czerwonawo-brązowa peruka Aebutii, stworzona z prawdziwych włosów, wełny zwierzęcej i włókien roślinnych przetykanych cienkimi złotymi nitkami, podkreślały prestiż pochówku. Nie jest jednak pewne, czy oba ciała zostały poddane procesowi mumifikacji.

 

Kolejnym interesującym znaleziskiem był pierścień na serdecznym palcu Aebutii. Obecnie znajduje się on w kolekcji Narodowego Muzeum Archeologicznego w Preneste (Museo Nazionale Prenestino) w miejscowości Palestrina, 40 km od Rzymu.

Pod soczewką z górskiego kryształu widoczne jest mini popiersie Carviliusa, wykonane ze złota za pomocą metody odlewu na wosk tracony. Kontury obrazu są rozmyte i zanikają w mroku, co sprawia wrażenie, jakby przez okienko kadru spoglądał na nas żywy człowiek. Jest to przykład hologramu stworzonego w I wieku naszej ery. Pytanie, kto je stworzył, jak i skąd pochodziła ta wiedza?

 

Odkrycie to wywołało ogromne zainteresowanie w świecie archeologii i historii. Pozwala lepiej zrozumieć życie i zwyczaje rzymskiej arystokracji tamtych czasów. Jest także dowodem na to, że rzymskie matrony i ich rodziny przywiązywały dużą wagę do obrzędów pogrzebowych oraz dbałości o ciało zmarłego.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj