W syberiyjskiej jaskini odnaleziono kolejny ząb zaginionych przodków ludzi

Kategorie: 

Źródło: Slon et al. Sci. Adv. 2017; 3: e1700186

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w syberyjskiej jaskini odnaleźli ząb należący do "młodej dziewczyny", która mieszkała w jaskini ponad 100 tysięcy lat temu. Ząb jest uznawany za jedną z najstarszych pozostałości gatunku ludzkiego odkrytych w Azji Centralnej i jest o około 50 000 do 10 000 lat starszy od pierwszego znanego przedstawiciela tej gałęzi rodzaju ludzkiego. Mowa tu o nieuchwytnych Denisowianach.

Denisowianie byli niemal tak samo genetycznie odlegli od Neandertalczyków, jak Neandertalczycy od współczesnych ludzi. Przodkowie Denisowian i neandertalczyków rozeszli się około 190 000 do 470 000 lat temu. Choć niewiele wiadomo o nich samych, uważa się, że gatunki te pojawiły się po raz pierwszy około 200 000 lat temu.

Sputnik/Science Photo Library

Naukowcy twierdzą, że odnaleziony ząb może pomóc ujawnić nowe informacje dotyczące tajemniczych krewnych gatunku ludzkiego, którzy w odległej przeszłości koegzystowali z Neandertalczykami. Najprawdopodobniej nie poznamy przyczyny ich wyginięcia, ale sam fakt istnienia relatywnie inteligentnej rasy hominidów, która rozpłynęła się w powietrzu pozostawiając po sobie tylko kilka zębów i kości dłoni, jest sam w sobie interesujący.


Wikimedia Commons

W wywiadzie dla Live Science, Viviane Slon, paleogenetka pracująca w Instytucie Etyki Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku, powiedziała:

"To [odkrycie] wskazywałoby, że Denisowianie przebywali w okolicy Ałtaj przez bardzo długi czas - przynajmniej tak długo, jak współczesni ludzie byli w Europie, jeśli nie wiele więcej".

Czy może to oznaczać, że tajemnicze megalityczne monumenty odnajdywane na całym świecie, stanowią ślad po dawnej zaginionej rasie, która zamieszkiwała Ziemię równolegle z Neandertalczykami? Kto wie, może brak śladów po ich istnieniu oznacza, że współistnieli oni również z gatunkiem Homo Sapiens, ale jego przedstawiciele zdecydowali się wymazać ich istnienie z historii.

Coż mimo iż miło było móc oddać się fantastycznym rozważaniom, jest to zdecydowanie zbyt wiele spekulacji jak na kilka kości odnalezionych w odmętach Syberii. Nie wykluczone, że Denisowianie byli jedynie formą przejściową, która upływie kilkudziesięciu tysięcy lat wymarła w wyniku niedostosowania się do warunków środowiska. Kto wie, może kiedyś dowiemy się czegoś więcej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika b@ron

ludzie robią bardzo poważny

ludzie robią bardzo poważny błąd w badaniach na temat pochodzenia ludzi ... zakładają, że człowiek jest najinteligentniejszy i zbudował najbardziej zaawansowaną dzisiejszą cywilizacje, pomimo twardych dowodów że wieki temu po ziemi chodziły znacznie potężniejsze cywilizacje ...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika b@ron

żeś zapier...ił "jakimś

żeś zapier...ił "jakimś dowodem naukowym" to ty wyjaśnij np kto wybudował piramidy i setki innych budowli których ludzie dziś nie są w stanie wybudować, tylko oszczędź "dowody" typu niewolnicy z dłutkiem i młotkiem ...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj