W Tajlandii ludzie masowo adoptują opętane lalki!

Kategorie: 

Źródło: tg

W Tajlandii obywatele zaczęli praktykować bardzo dziwne zwyczaje – dorośli ludzie „adoptują” lalki, wierząc w to, że są one nasycone duchami (na przykład duszami dzieci zabijanymi podczas aborcji). Tajowie czczą swoje ulubione lalki, noszą je wszędzie ze sobą i są pewni, że przynoszą im one szczęście.

Tajlandię opanowały lalki Look Thep (Look Thep, dosłownie Dziecko - anioła). W całym kraju znajdują się sklepy sprzedające ubrania i biżuterię dla lalek oraz salony kosmetyczne przeznaczone tylko dla zabawek. Lalki są pielęgnowane, ubierane i karmione. Na przedmieściach Bangkoku uruchomiono nawet specjalne menu dla Look Thep w japońskiej restauracji. Lalki pojawiły się w Tajlandii po raz pierwszy w 2013 roku, a dzisiaj ich popularność osiągnęła już niewyobrażalne rozmiary.

Metody wykorzystywania lalek różnią się w zależności od ich użytkowników. Pierwsza znaną posiadaczką takiej lalki, była kobieta o imieniu Mananya Bunmi. Zaniepokojona złym zachowaniem swego 17-letniego syna, kobieta zrobiła pierwszą lalkę Look Thep i przy pomocy amuletów przemówiła do niej, nadając jej część duszy dziecka. W tym przypadku kukła pomogła matce poradzić sobie z nieposłusznym nastolatkiem. Po burzliwych wydarzeniach i rytuałach religijnych lalka trafiła do świątyni, gdzie dalej modlono się o lepsze zachowanie syna. Podobno, po tym zdarzeniu młody mężczyzna porzucił złe towarzystwo, ustatkował się, znalazł pracę i zaczął spotykać się z dziewczyną. Mananya Bunmi przyjęła pseudonim Mama Ning i rozpoczęła masową produkcję lalek z duszą, nazywając je Look Thep (Dziecko anioła).

 

Popularność niezwykłych lalek można chyba wytłumaczyć jedynie fenomenem tajskiej kultury. Wielu Tajów wierzy w duchy żyjące w różnych przedmiotach, pomimo rozprzestrzeniania się buddyzmu. Prototyp Look Thep stał się tradycyjnym amuletem z kumanowymi rzemykami, w którym żyje dusza dziecka i która została stworzona z nieżywych wcześniaków. Aby stworzyć Look Thep, nie musisz martwić się o duszę martwego płodu - Mama Ning organizuje specjalną ceremonię, przy której wzywa boginię, aby ożywić Looke Thep  w skutek czego bogini tworzy nową duszę dla dziecka.

Tajowie wierzą, że im staranniej dbasz o lalkę, tym więcej szczęścia ci przyniesie. Właściciele traktują lalki jak własne dzieci - przeczesują włosy, kąpią, ubierają, opowiadają bajki i kładą je do łóżka. Lalki zabierają ze sobą do świątyń, są wprowadzane w obrzędy błogosławieństw i ludzie modlą się wspólnie z nimi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj