W Turcji odnaleziono figurkę "samochodu" sprzed 7500 lat

Kategorie: 

rzekoma figurka samochodu z wykopalisk we wschodniej Turcji

Figurka wygląda jak dziecięca zabawka i została wykonana z kamienia. Znajduje się na wystawie w Muzeum Mardin we wschodniej Turcji i tam właśnie została wykopana. Archeolog Mesut Alp twierdzi, że ten samochód zabawka ma przynajmniej 7500 lat i pochodzi z okresu znanego, jako Era Kamienia.

 

Podczas rozmów z reporterami Alp nalegał, że ten artefakt jest w istocie dziecięca zabawką wyobrażająca samochód. Odkrycia dokonano w 2011 roku, teraz przyszedł czas podzielenia się tym ze światem.

Inni tureccy naukowcy potwierdzają wiek znaleziska. Niektórzy dodają, że figurka przypomina traktor. Jednak nikt nie potrafi powiedzieć jak to możliwe, ze na stanowisku archeologicznym z Epoki Kamienia znaleziono figurkę czterokołowego pojazdu.

Komentując inne znaleziska z tego samego stanowiska poinformowano, że były tam też jeszcze sprawne gwizdki i lalki. Jednak czterokołowy pojazd jest czymś wyjątkowym. Spekuluje się tez, że może to być figurka rydwanu i trzeba przyznać, że to bardzo prawdopodobna hipoteza.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika edmund

widziałem juz wcześniej inne

widziałem juz wcześniej inne prawie identyczne modele, są m.in. w rosyjskich muzeach. Wykopuje się je głównie na szlakach Scytów i Azerów. Niektóre z lalką człowieka w środku, żaglem (stąd lita nadbudówka) i dyszlem. One przedstawiają aryjskie Okręty Prerii.

Zaprzęgano je w kilka par wołów, zaś żagiel pomagał pchać przy dobrym wietrze. na takich maszynach Ariowie przemierzali Eurazję.

Po odjęciu kół można było nimi przepływać bagna i rzeki lub uzywac jak sań, bo miały litą drewniana konstrukcje łodzi z nadbudówką. Były piekielnie mocne i praktyczne.

Strony

Skomentuj