W Turcji odnaleziono figurkę "samochodu" sprzed 7500 lat

Kategorie: 

rzekoma figurka samochodu z wykopalisk we wschodniej Turcji

Figurka wygląda jak dziecięca zabawka i została wykonana z kamienia. Znajduje się na wystawie w Muzeum Mardin we wschodniej Turcji i tam właśnie została wykopana. Archeolog Mesut Alp twierdzi, że ten samochód zabawka ma przynajmniej 7500 lat i pochodzi z okresu znanego, jako Era Kamienia.

 

Podczas rozmów z reporterami Alp nalegał, że ten artefakt jest w istocie dziecięca zabawką wyobrażająca samochód. Odkrycia dokonano w 2011 roku, teraz przyszedł czas podzielenia się tym ze światem.

[ibimage==11879==Oryginalny==none==self==null]

Inni tureccy naukowcy potwierdzają wiek znaleziska. Niektórzy dodają, że figurka przypomina traktor. Jednak nikt nie potrafi powiedzieć jak to możliwe, ze na stanowisku archeologicznym z Epoki Kamienia znaleziono figurkę czterokołowego pojazdu.

[ibimage==11872==Oryginalny==none==self==null]

Komentując inne znaleziska z tego samego stanowiska poinformowano, że były tam też jeszcze sprawne gwizdki i lalki. Jednak czterokołowy pojazd jest czymś wyjątkowym. Spekuluje się tez, że może to być figurka rydwanu i trzeba przyznać, że to bardzo prawdopodobna hipoteza.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika edmund

widziałem juz wcześniej inne

widziałem juz wcześniej inne prawie identyczne modele, są m.in. w rosyjskich muzeach. Wykopuje się je głównie na szlakach Scytów i Azerów. Niektóre z lalką człowieka w środku, żaglem (stąd lita nadbudówka) i dyszlem. One przedstawiają aryjskie Okręty Prerii.

Zaprzęgano je w kilka par wołów, zaś żagiel pomagał pchać przy dobrym wietrze. na takich maszynach Ariowie przemierzali Eurazję.

Po odjęciu kół można było nimi przepływać bagna i rzeki lub uzywac jak sań, bo miały litą drewniana konstrukcje łodzi z nadbudówką. Były piekielnie mocne i praktyczne.

Strony

Skomentuj