W Turcji odnaleziono figurkę "samochodu" sprzed 7500 lat

Kategorie: 

rzekoma figurka samochodu z wykopalisk we wschodniej Turcji

Figurka wygląda jak dziecięca zabawka i została wykonana z kamienia. Znajduje się na wystawie w Muzeum Mardin we wschodniej Turcji i tam właśnie została wykopana. Archeolog Mesut Alp twierdzi, że ten samochód zabawka ma przynajmniej 7500 lat i pochodzi z okresu znanego, jako Era Kamienia.

 

Podczas rozmów z reporterami Alp nalegał, że ten artefakt jest w istocie dziecięca zabawką wyobrażająca samochód. Odkrycia dokonano w 2011 roku, teraz przyszedł czas podzielenia się tym ze światem.

Inni tureccy naukowcy potwierdzają wiek znaleziska. Niektórzy dodają, że figurka przypomina traktor. Jednak nikt nie potrafi powiedzieć jak to możliwe, ze na stanowisku archeologicznym z Epoki Kamienia znaleziono figurkę czterokołowego pojazdu.

Komentując inne znaleziska z tego samego stanowiska poinformowano, że były tam też jeszcze sprawne gwizdki i lalki. Jednak czterokołowy pojazd jest czymś wyjątkowym. Spekuluje się tez, że może to być figurka rydwanu i trzeba przyznać, że to bardzo prawdopodobna hipoteza.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika edmund

widziałem juz wcześniej inne

widziałem juz wcześniej inne prawie identyczne modele, są m.in. w rosyjskich muzeach. Wykopuje się je głównie na szlakach Scytów i Azerów. Niektóre z lalką człowieka w środku, żaglem (stąd lita nadbudówka) i dyszlem. One przedstawiają aryjskie Okręty Prerii.

Zaprzęgano je w kilka par wołów, zaś żagiel pomagał pchać przy dobrym wietrze. na takich maszynach Ariowie przemierzali Eurazję.

Po odjęciu kół można było nimi przepływać bagna i rzeki lub uzywac jak sań, bo miały litą drewniana konstrukcje łodzi z nadbudówką. Były piekielnie mocne i praktyczne.

Portret użytkownika baca

nie chciałbym psuć nikomu

nie chciałbym psuć nikomu humoru ale to nawet nie przypomina samochodu
tym bardziej modelu
mi to przypomina stare dobre wrotki dla dzieci
i to wrotki docelowe a nie jakis model
rzemienie do mocowania na nogach zapewne nie przetrwaly tyle tysiacleci ale konstrukcja... prosze bardzo
dawaj admin nastepne zagadki
pozdrowienia
 

Portret użytkownika Roni Tornado

Baca, to nie są żadne wrotki

Baca, to nie są żadne wrotki ! Zobacz, że jeden rozstaw kół jest zbyt szeroki aby wogóle móc na tym jezdzić - na takich wysięgnikach koła by się zachaczały o siebie uniemożliwiając normalną jazdę. A widziałeś wielkość tego przedmiotu na ostatnim zdjęciu ?? Takie coś by conajwyżej pasowało by na nogę niemowlęcia, a te nie potrafią chodzić a co dopiero jezdzić !

Wolna wola TY MI, JA CI 

Portret użytkownika infinity

ciekawe po czym tymi wrotkami

ciekawe po czym tymi wrotkami jezdziły te biedne dzieci? po slonym jeziorze?A pozatym jesli epoka kamienia to chyba nie epoka samochodów? No chyba ze tymi samochodami tez po slonym jeziorze smigali

Portret użytkownika baca

a skad wiesz ze te dzieci

a skad wiesz ze te dzieci byly biedne? w tamtej epoce placilo sie wypolerowanymi kamieniami wiec byli bogaci jak Rockeffeler i mogli sobie nawet z drobniakow budowac domy.dzisiaj ci za bardzo bogaci ze zlota robia sobie klamki sedesy a nawet cale samochodywaluta to tylko kwestia umowna - dzisiaj placisz papierem a jutro kto wie moze bedziesz placil czynsz np muszelkami

Skomentuj