W Turcji rozpoczęto badania potwierdzające czy arka Noego zacumowała do Araratu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcy z Politechniki w Stambule obiecują ogłosić wyniki badań artefaktów z góry Ararat w ciągu miesiąca i udzielić naukowej odpowiedzi, czy są to fragmenty arki Noego opisanej w Starym Testamencie. Poinformował o tym turecki kanał telewizyjny TRT, powołując się na kierownictwo uczelni.

 

Jak informuje telewizja TRT, w laboratorium uczelni od dwóch miesięcy prowadzone są prace nad badaniem około 30 próbek gleby i fragmentów skał. Zatrudniajądo tego specjalistów z zakresu geofizyki, geoarcheologii, chemii i biologii.

 

Celem jest sprawdzenie, czy i w jaki sposób artefakty, które zabrano z Araratu za zgodą lokalnych władz, różnią się od tradycyjnych skał geologicznych. Wyniki najobszerniejszych dotychczas badań naukowych dadzą odpowiedź na pytanie, czy skamieniałe zarysy Araratu to sylwetka statku, czy to gra natury czyli pareidolia. Czas skończyć z pytaniem, czy to wszystko legenda, a jeśli nie, to trzeba kontynuować badania, – powiedział Emin Çiftçi, dziekan wydziału geologii na uniwersytecie w Stambule.

Arka, która przetrwała potop i jest opisana w Starym Testamencie, była poszukiwana na Ararat co najmniej od IV wieku. W XIX i XX wieku legendarną górę odwiedzały dziesiątki ekspedycji, wielu badaczy twierdziło, że widziało coś podobnego do pozostałości Arki Noego. W 1959 roku turecki kartograf wojskowy Ilkhan Durupynar odkrył skamieniałe kontury przypominające ślady ogromnego statku na jednym ze wzgórz w powiecie Dogubeyazit, 30 km od góry Ararat, które później nazwano anomalią Ararat.

 

Zarzuca się również, że dokumenty potwierdzające lokalizację pozostałości arki na Ararat są przechowywane w archiwach amerykańskiej CIA. w latach 2000 doniesiono o niektórych zdjęciach satelitarnych zboczy Wielkiego Araratu, na jednym z siodeł, na którym rzekomo widoczne są pozostałości biblijnego statku. Jednak do dziś nie otrzymano naukowej odpowiedzi na pytanie,

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj