W Turcji znaleziono zabawkę sprzed 5 tys. lat

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Archeolodzy odkryli, że w głębi grobu dziecka znajduje się ręcznie wykonany wóz. Można powiedzieć, że jest to najstarszy na świecie samochód Matchbox. Poszukiwania prowadzono w grobowcach w południowej Turcji. Zabawka leżała obok szkieletu i innych przedmiotów w starożytnej nekropoli, donosi Hurriyet Daily News.

 

„W jednym z tych grobowców znaleźliśmy miniaturowy wóz konny (rydwan), zabawkę dla dzieci, a także grzechotkę z ptasim motywem” - powiedział Yusuf Albayrak, adiunkt w Departamencie Archeologii Uniwersytetu Harran. „Przedmioty zostały złożone w grobie wraz z ciałem dziecka. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że grzechotki i inne zabawki istniały już 5 tys. lat temu”.

 

Rydwan, wykonany z ceramiki glinianej, został znaleziony w miejscu uważanym za jedną z najstarszych osad na świecie, około 80 km od tureckiej prowincji Urfa. Na zabawkę natrafiono, badając ten obszar w 2016 roku. Celal Uludag, szef wykopalisk w Sogmatar, powiedział agencji analitycznej Anadolu, że zabawka pochodzi z epoki brązu i została stworzona dla dzieci królów.

 

„To pokazuje nam poczucie estetyki i kwestie podejścia do dzieci przed 5 tys. lat" - powiedział Uludagğ. „To odkrycie jest dla nas bardzo ważne i zostanie kompleksowo wyeksponowane w muzeum w Turcji. Uważamy, że pozyskamy nowe dane, kontynuując wykopaliska”.

 

Prace archeologiczne prowadzone są obecnie w stu grobowcach, rozrzuconych wokół kopca badanego od 5 lat. Obszar wydaje się być religijnym centrum starożytnej cywilizacji, która czciła Boga Księżyca.

 

"W roku 2012 znaleźliśmy około 120 grobowców. Siedem w szczególności było naprawdę niezwykłych, a prawie wszystkie były usytuowane z widokiem na kopiec" - powiedział Uludagğ. „Przeszukaliśmy kopiec, a odkrycia ceramiczne wykazały, że to miejsce było osadą".

Dotychczas naukowcy sfinalizowali poszukiwania dopiero w 45 grobowcach.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kmieciu

Bo isramu jeszcze nie było,

Bo isramu jeszcze nie było, to wolno dziecku było miec zabawki... Dzisiaj włożyliby mu do grobu śfjenty Qurvan (lub choć jakie cytaty z niego), albo kałasza. Albo model kałasza, bo z prawdziwego jeszcze by następny dzieciak jeszcze paru "niewiernych" by zabił, a tak by się zmarnował... I zakładając, że dzieciak by miał normalny grób, a nie skończył jako plama w promieniu kilkudziesięciu metrów od epicentrum eksplozji pasa szahida...
 

 

Skomentuj