W złotym skarbie sprzed 3000 lat znaleziono biżuterię wykonaną z pozaziemskiego metalu

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Złoty skarb sprzed 3000 lat z Hiszpanii, znany jako Skarb z Villeny, zawiera biżuterię wykonaną z metali pozaziemskiego pochodzenia. Badacze odkryli, że dwa artefakty z tej kolekcji, odkrytej przez archeologów w 1963 roku, zostały częściowo wykonane z żelaza meteorytowego. Analiza tych przedmiotów ujawniła obecność materiału, który nie pochodzi z Ziemi, a konkretnie z meteorytu, który uderzył w naszą planetę około miliona lat temu.

 

Kolekcja Skarbu z Villeny składa się z 59 przedmiotów, w tym butelek, misek oraz elementów biżuterii, wykonanych głównie z złota, srebra, bursztynu i żelaza. Dwa z tych artefaktów, bransoletka w kształcie litery C oraz pusta kula z blachy złotej, prawdopodobnie zdobiąca jelce miecza, okazały się zawierać żelazo pochodzące z meteorytu. Według badaczy, te dwa przedmioty zostały wykonane między 1400 a 1200 rokiem p.n.e.

 

To odkrycie jest szczególnie istotne, ponieważ są to pierwsze i najstarsze obiekty wykonane z żelaza meteorytowego odkryte na Półwyspie Iberyjskim. Wskazuje to na wyjątkową rolę, jaką meteoryty odegrały w dawnych praktykach metalurgicznych, oraz na symboliczną i społeczną wartość złota i żelaza w tamtym okresie. Odkrycia te rzucają również światło na ewolucję technologiczną i społeczną tamtych czasów, wskazując na możliwą wymianę kulturalną z regionem wschodniego Morza Śródziemnego.

Artefakty te są przechowywane w Muzeum Archeologicznym w Villena w Hiszpanii i stanowią świadectwo zaawansowanych umiejętności rzemieślniczych ludzi z epoki brązu, a także ich zdolności do wykorzystywania materiałów pozaziemskich w celach artystycznych i użytkowych. Odkrycie to podkreśla, jak daleko sięgają ludzkie dążenia do wykorzystywania nietypowych surowców i jak głęboko w historii ludzkości sięga fascynacja kosmosem.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj