Wampirka z Polski ożywa dzięki rekonstrukcji

Image

Źródło: Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dokonali niezwykłego odkrycia - na cmentarzu we wsi Pień koło Bydgoszczy znaleźli szkielet młodej kobiety, która zmarła w wieku 18-20 lat w XVII wieku. Szczątki tej tajemniczej postaci, określanej przez lokalną ludność jako „dziewczyna-wampirka", zostały poddane szczegółowym badaniom, a teraz jej twarz została zrekonstruowana przez szwedzkiego archeologa i rzeźbiarza Oscara Nilssona.

 

 

Nilsson, znany ze swoich wyjątkowych prac rekonstrukcyjnych, rozpoczął prace nad odtworzeniem rysów twarzy dziewczyny w kwietniu tego roku. Wykorzystując wydrukowaną w 3D kopię czaszki, rzeźbiarz umieścił na niej szpilki o różnej długości, które pozwoliły mu określić grubość tkanek w anatomicznych punktach twarzy. 

 

Następnie na szpilkach umieścił mięśnie wykonane ze specjalnej gliny, a później przymocował gałki oczne i kolejne warstwy, aby symulować tkankę i skórę, biorąc pod uwagę zmarszczki, pory, rysy twarzy i blizny po urazach. Ostatnim krokiem było zanurzenie powstałej rzeźby w silikonie i włożenie włosów, rzęs i brwi.

 

Efekt pracy Nilssona jest naprawdę imponujący - twarz „dziewczyny-wampirki" ożywa, ukazując delikatne rysy młodej kobiety. Choć jej historia pozostaje owiana tajemnicą, to rekonstrukcja pozwala nam choć na chwilę spojrzeć w oczy tej niezwykłej postaci z przeszłości.

 

Odkrycie szkieletu i rekonstrukcja twarzy to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o badania nad tą tajemniczą postacią. Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli bowiem, że podczas pochówku na szyję dziewczyny założono sierp, a do palca jednej z jej stóp przyczepiono zamek. Według naukowców, było to zgodne z istniejącą wówczas tradycją, mającą na celu ochronę zmarłego przed wampirami.

 

Dlaczego akurat ta młoda kobieta została pochowana w taki sposób? Jakie były okoliczności jej śmierci? To pytania, na które naukowcy wciąż poszukują odpowiedzi. Być może dalsze badania i analiza szczątków rzucą więcej światła na tę niezwykłą historię.

 

Tymczasem zrekonstruowana twarz „dziewczyny-wampirki" trafi w nadchodzących tygodniach do Polski, gdzie będzie można ją podziwiać. To niezwykła okazja, by spojrzeć w oczy kobiecie, która żyła 400 lat temu, a której historia wciąż pozostaje owiana tajemnicą.

 

Ocena:
2 głosów, średnio 62.5 %