We Włoszech znaleziono szkielet dziecięcego "Wampira z Lugnano"

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Archeolodzy odkryli we Włoszech szkielet 10-letniego dziecka z kamieniem umieszczonym w ustach. Naukowcy sugerują, że ci, którzy pochowali dziecko (prawdopodobnie zmarłe w V wieku podczas śmiertelnej epidemii malarii) obawiali się, że zmartwychstanie i rozprzestrzeni chorobę na żyjących. 

Niemal każda kultura na Ziemi ma swoją wersję mitu o wampirach. W chińskim folklorze znana jest postać jiangshi, a więc odrodzone na nowo zwłoki, które powstają z grobu, aby polować na żywych. Podobne potwory są obecne w kulturze rosyjskiej, albańskiej, indyjskiej czy greckiej. W średniowieczu mieszkańcy rosyjskich wsi często wbijali kołki w ciała umarłych, tak aby nie mogli ponownie powstać.

Zespół archeologów z University of Arizona oraz Stanford University dokonał zaskakującego odkrycia podczas przeszukiwania terenu we Włoszech znanego jako La Necropoli dei Bambini (Cmentarz dzieci). Powszechnie uważało się, że cmentarz był przeznaczony wyłącznie dla niemowląt i dzieci, które zmarły w wyniku epidemii malarii. Jednak, ich ostatnie odkrycie sprawiło, że naukowcy zaczęli ponownie zastanawiać się nad tym założeniem.


Źródło: David Picked (Stanford University)

Opierając się na otwartej pozycji szczęki dziecka, badacze doszli do wniosku, że skała została celowo umieszczona w jego ustach, ponieważ nie nastąpiłoby to naturalnie, gdy ciało uległo rozkładowi. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest teoria, wedle której miejscowi chcieli się upewnić, że martwe dziecko nie powstanie z grobu.

 

Warto wspomnieć, że w wyniku wcześniejszych wykopalisk na tym terenie, znaleziono różne przedmioty związane z ówczesną magią, takie jak: krucze szpony, kości ropuchy czy brązowe kotły wypełnione popiołem. Archeolodzy zdawali sobie sprawę z faktu, że Rzymianie byli zdolni do wszystkiego, aby powstrzymać zło przed ponownym wydostaniem się do świata żywych. Niemniej jednak najnowsze odkrycie nie jest czymś powszechnym dla tej kultury, szczególnie biorąc pod uwagę, że żadna z pozostałych czaszek wykopanych na Cmentarzu dzieci, nie miała kamienia włożonego do ust.


Źródło: David Picked (Stanford University)

Należałoby również przypomnieć, że podobne sytuacje zdarzały się już w przeszłości, chociażby w 2009 roku, gdy znaleziono szczątki XVI-wiecznej kobiety, która została pochowana z... cegłą w ustach. Dzięki temu zdarzeniu została nazwana Wampirem z Wenecji. Zespół archeologów planuje powrócić na Cmentarz dzieci w lecie przyszłego roku, aby dokończyć prace wykopaliskowe i być może znaleźć więcej szkieletów dziecięcych wampirów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Skomentuj