We Wszechświecie odkryto rekordowo potężną czarną dziurę

Image

Źródło: Innemedium.pl

Zespół astronomów odkrył jedną z największych czarnych dziur we Wszechświecie. Udało się to dzięki zjawisku zwanemu soczewkowaniem grawitacyjnym.

 

Międzynarodowy zespół astronomów z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA odkrył jedną z największych czarnych dziur znanych naukowcom. Zlokalizowano ją w galaktyce oddalonej o dwa miliardy lat świetlnych od Układu Słonecznego. Aby wykryć tę dziurę, naukowcy nie musieli ustalać momentu, w którym dziura była aktywnie zajęta przez pochłanianie pobliskiej gwiazdy, co najczęściej je zdradza. Tym razem obecność kosmicznej anomalii w galaktyce spowodowała zniekształcenie przechodzącego przez nią światła.

 

Zespół wykorzystał zjawisko soczewkowania grawitacyjnego, gdy między obserwowanym obiektem a naszymi teleskopami pojawiła się kolejna galaktyka, zniekształcająca światło pochodzące od sąsiada w taki sam sposób, w jaki zwykła szklana soczewka zniekształca światło z lampy mikroskopu, zwiększając widzialne obraz.

Image

Za pomocą symulacji komputerowych naukowcy obliczyli rozmiar czarnej dziury, która zniekształca widziane przez nas światło i dopiero gdy parametry dziury osiągnęły imponującą masę, 30 miliardów razy większą od Słońca, modele te zbiegły się z faktycznie obserwowanymi, zarejestrowanymi przez teleskopy naziemne.

 

Jest to jedna z największych czarnyh dziur znanych astronomom i zgodnie z naszymi obliczeniami znajduje się na górnej granicy tego, jak duży może być taki obiekt kosmiczny. Jest to również pierwsza czarna dziura wykryta za pomocą soczewkowania grawitacyjnego, które pozwoliło ustalić obecność anomalii bez dodatkowych warunków, takich jak absorpcja przez czarną dziurę sąsiedniej gwiazdy, która zdradzałaby swoją obecność swoim światłem.

 

Naukowcy mają nadzieję, że obserwując inne galaktyki, będą w stanie zobaczyć jeszcze więcej nieaktywnych czarnych dziur we wszechświecie. Dostarczy to więcej informacji o ich wyglądzie i rozwoju. Być może w przyszłości ludzie zbudują jeszcze większe i bardziej czułe teleskopy, które dadzą nam możliwość zajrzenia w najdalsze zakątki kosmosu i dowiedzenia się jeszcze więcej o tych tajemniczych anomaliach czasoprzestrzeni.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Ocena:
Brak ocen

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
loading...