Według genetyków prawdziwe dinozaury zostaną odtworzone w ciągu najbliższych 10 lat

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wizja przedstawiona w hollywoodzkim hicie Park Jurajski i jest coraz bliżej realizacji.  Dinozaury mogą zostać odtworzone jeszcze za naszego życia. Naukowcy, którzy nad tym pracują twierdzą, że na wykonanie tego zadania nie potrzeba więcej niż 5 do 10 lat.

 

Jednym z nich jest dr. Jack Horner paleontolog, który jest zaangażowany w badania genetyczne.  Paradoksalnie był on jednym z konsultantów filmu Park Jurajski i stał się inspiracją dla przedstawionego tam dr. Alana Granta.

 

Horner uważał przez wiele lat, że odtworzenie wymarłych olbrzymich gadów wymaga poskładania fragmentów DNA tych stworzeń które przetrwały do czasów dzisiejszych. Jednak niedawne badania w zakresie degradacji DNA wskazują na to że zadanie to może być  niemożliwe do wykonania.

 

Właśnie z tego powodu naukowcy odkryli jak można to obejść po prostu manipulując genami obecnie żyjących stworzeń. Jak wiadomo dinozaury wyewoluowały w ptaki. Z tego powodu eksperci z dziedziny genetyki usiłują dokonać kontrolowanych mutacji genów kurczaka.

Dotychczasowe eksperymenty udowodniły że odtworzenie nóg dinozaurów może być stosunkowo proste. Zdaniem doktora Hornera największym wyzwaniem jest odtworzenie ogona. Dzięki inżynierii genetycznej ma być możliwe przywrócenie do życia dawno wymarłych gadów, które zostaną w ten sposób celowo zmutowane z embrionów kurczaków.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj