Według NASA odnaleziona na Marsie kość udowa to kamień

Kategorie: 

Źródło: NASA/Curiosity

Łazik Curiosity przesłał niedawno zdjęcie, które jest interpretowane jako sensacyjne. Ma podobno przedstawiać fragment kości udowej. Niektórzy uważają, że to ostateczny dowód na to, że na Marsie istniała zaawansowana cywilizacja.

 

Zaskakujące zdjęcie wykonano 14 sierpnia za pomocą aparatu MastCam. Niezwykły kamień przyciągnął wiele zainteresowania, głównie z powodu kształtu wyglądającego bardzo podobnie do kości udowej.

 

Niektórzy uważają, że to ostateczny dowód na to, że na powierzchni czerwonej planety kwitło kiedyś życie podobne do tego, jakie znamy z Ziemi. Zdjęcie zrobiło zawrotną karierę w serwisach społecznościowych, co zmusiło NASA do reakcji.

[ibimage==22672==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Przedstawiciele agencji oświadczyli, że to nie skamieniałość, tylko marsjańska skała wyglądająca jak kość udowa. Zdaniem naukowców z NASA tak niezwykła forma mogła powstać na skutek erozji powietrznej lub działania wody.

 

Nowoczesna nauka poszukuje śladów życia na Marsie, ale przynajmniej oficjalnie, skupia się na detekcji prostych organizmów żywych. Nic nie wiadomo o tym, aby marsjańskie łaziki szukały na powierzchni tej planety śladów po zaawansowanych cywilizacjach, a nawet jeśli taka misja stoi przed Curiosity, to zapewne długo się o tym jeszcze nie dowiemy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Algernon

Daleko idące wnioski z

Daleko idące wnioski z niczego, czyli zwyczajne chciejstwo.
To co mnie irytuje w artykule to elementarny brak logiki w wywodzie. Oto przykład:
"...fragment kości udowej. Niektórzy uważają, że to ostateczny dowód na to, że na Marsie istniała zaawansowana cywilizacja".
Poważnie? Czy chodzi jedynie o wzbudzenie taniej sensacji?
Bo nawet przyjąwszy wysoce nieprawdopodobną tezę, że jest to istotnie kość udowa, to w jaki sposób doprowadziło to do wniosku, że na Marsie istniała cywilizacja? Na jakim odcinku owej kości wyczytano informację, że cywilizacja ta była "zaawansowana"? Czy na podstawie powyższego można by się pokusić o ogólniejsze stwierdzenie, że obecność kości jest zawsze powiązana z istnieniem zaawansowanych cywilizacji? To dopiero będzie szok poznawczy - bo nagle się okaże, że od czasów Ordowiku Ziemię zamieszkiwały, nieustanie następujace po sobie i niezwykle liczne, zaawansowane cywilizacje, pozostawiajac po sobie tysiące sfosylizowanych kości udowych, kręgosłupów i uzębionych po uszy czaszek.
Pozostając przy wywodach logicznych - każdy z myślących czytelników bez problemu sam sobie wywiedzie czemu moze służyć umieszczanie sensacyjnych nagłówków nad artykułami wyzutymi z treści.
 
"Błogosławieni którzy nawracaja bydło swoich sąsiadów"
Brian

Portret użytkownika Arcanum

Nie wygląda na kość, lekko w

Nie wygląda na kość, lekko w kształcie przypomina, jednak jest płaska w środkowej części - nie okrągła.
Łazik ma odpowiednie instrumenty do zbadania znaleziska, niech strzeli laserem czy cuś, sprawdzi skład na spektrometrze by roziwać domysły. I pewnie zaraz powiecie, że badanie utajnią, ale po co w ogóle mieliby przepuszczają takie zdjęcia przez filtry cenzury?

Portret użytkownika pasjonat

Dali zdjecie to interpretacji

Dali zdjecie to interpretacji jakiemus antropologowi, ten powiedzial ze zaczepy stawow przypominaja kosc udowa ale bez ogledzin z 2 strony to nic pewnego. 3 tyg temu dawalem link na forum o tym znalezisku.

Myślę, więc jestem...

Strony

Skomentuj