Według naukowców widzimy świat z opóźnieniem 15 sekund

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Złe wieści dla zwolenników szkiełka i oka, okazuje się, że ta metoda poznawania świata może być obarczona poważnymi wadami. Po prostu nasz mózg funkcjonuje w taki sposób, że nie przetwarza wszystkiego co widzimy tylko to, co ma pewną ciągłość.

 
Naukowcy odkryli dlaczego nasz mózg nie przetwarza wszystkiego tylko stosuje pewną selekcję. Udało im się nawet udowodnić, że nasza percepcja wzrokowa zależy od tego co widzieliśmy w ciągu ostatnich 15 sekund. Dzięki takiemu zabiegowi udaje się mu stworzyć w miarę stabilne odwzorowanie środowiska wokół nas.
 
Uczestnik badania, neurolog Jason Fisher z Massachusetts Institute of Technology, przeprowadził serię eksperymentów, w których ochotnikom przez pół sekundy pokazywano specjalne plansze,  a następnie proszono ich o opisanie co widzieli.
 
Okazało się, że gdy pokazywano im sekwencję plansz twierdzili, że widzą coś innego niż w rzeczywistości i najczęściej wskazywali na wcześniej pokazane wzory. Wyglądało to tak jakby mózg dokonywał filtracji bodźców eliminujac informacje  które postrzega jako nieistotne.
 
Uczucie to mogą znać myśliwi, którzy strzelają do szybko poruszających się celów jak zając. Goniące zwierzę psy mogą wręcz znikać z pola widzenia strzelca i pojawiają się ponownie dopiero po wystrzale. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience. Ciągłość widzenia bardzo zainteresowała innych specjalistów, którzy poszukują korelacji otaczającego nas świata z naszymi zmyslami. 
 
 
 
 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika zadziwiony

"Złe wieści dla zwolenników

"Złe wieści dla zwolenników szkiełka i oka, okazuje się, że ta metoda poznawania świata może być obarczona poważnymi wadami."
 - to postawienie sprawy na głowie. Błędy związane z obserwatorem są znane od setek lat i właśnie dlatego nauka posługuje się takimi metodami jak statystyka, rachunek błedów, powtarzalność, weryfikacja itd itp. a nie "jasnowidzeniem", "przeczuciem", czy "głębokim przekonaniem".
 Żeby było zabawniej  - to właśnie dzieki "szkiełku i oku" można przeczytać tak jasno postawioną sprawę i poznawac mechanizm zjawiska. Nazwanie tego "złą wieściądla nauki" to jak nazwać złą wieścią dla biologa np. odkrycie bakterii.

Portret użytkownika angelus maximus rex4

niezrozumiałeś... Obserwacja

niezrozumiałeś... Obserwacja drogi to sekwencja obrazów...
 A tak jest rzeczywiście a tego typu badania są wykorzystywane w manipulacji podprogowej. W taki sposób zakrywa się przed ludzmi prawdziwy obraz rzeczywistości.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj