Wędrujące księżyce mogły zniszczyć wiele kosmicznych cywilizacji

Kategorie: 

Źródło: Innemedium.pl

Zderzenie Księżyca z Ziemią może wydawać się nierealnym scenariuszem zagłady lub katastrofą science-fiction. Ale w przypadku niektórych planet w innych systemach gwiezdnych może to być powszechne. 

 

 

Zderzenia planet i ich księżyców prawdopodobnie stanowią stałe zagrożenie dla życia pozaziemskiego. Chociaż zderzenie Księżyca z Ziemią może Ci się wydawać bardzo nierealistycznym scenariuszem końca świata lub fabułą katastroficznego filmu sci-fi, ale nie można go zupełnie odrzucić. Jednak w przypadku niektórych planet w innych układach gwiezdnych takie straszne zderzenia mogą być na porządku dziennym.

 

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society astronomowie wykorzystują modele komputerowe do wykazania, że ​​zderzenia egzoplanet z ich księżycami (zwanymi egzoksiężycami) mogą w rzeczywistości być częstym zjawiskiem, które może prowadzić do katastrofalnych zdarzeń dla rozwoju życia pozaziemskiego.

 

Chociaż do tej pory astronomowie nie byli jeszcze w stanie wykryć konkretnych egzoksiężyców, nadal są przekonani, że we Wszechświecie jest ich całkiem sporo. Wiemy, że w naszym Układzie Słonecznym jest wiele księżyców, więc wierzymy, że jest ich wiele w innych układach pozasłonecznych. W związku z tymastronomowie są zainteresowani tym, w jaki sposób egzoplanety i ich księżyce mogą wchodzić w interakcje i jak te interakcje wpływają na zamieszkiwanie planet w odległych systemach gwiezdnych.

 

Interakcja między planetą a jej księżycami jest kontrolowana przez grawitację, która przejawia się w postaci pływów i innych efektów, takich jak powolne oddalanie się naszego księżyca. Każdego roku Księżyc oddala się od naszej planety o prawie trzy centymetry, a jego orbita jest coraz większa. Tymczasem Ziemia obraca się z roku na rok nieco wolniej. Te dwa procesy są ze sobą bezpośrednio powiązane. Ziemia przenosi część momentu pędu ze swojego obrotu na orbitę Księżyca.

 

Jeśli ten wzajemny proces będzie trwał wystarczająco długo, nasz Księżyc może w końcu „oderwać się” od Ziemi. Na szczęście dla nas potrwa to tak długo, że nasze Słońce będzie miało czas na eksplozję na długo przed tym, jak Księżyc będzie mógł „uciec” ze swojej planety. Ale wokół niektórych egzoplanet – zwłaszcza tych, które są znacznie bliżej swoich gwiazd niż Ziemia od Słońca – proces ten może przebiegać znacznie szybciej. Według obliczeń niektóre planety i ich „niestabilne” księżyce mogą zderzać się w ciągu pierwszego miliarda lat ich powstania. Dla porównania, Ziemia i jej Księżyc mają obecnie około 4,5 miliarda lat.

 

W symulacjach księżyce, które w pewnym momencie „uciekły” od swoich planet macierzystych, często wracały, zderzając się z planetą i tworząc ogromne chmury pyłu. Obłoki te migotały w podczerwieni, gdy były oświetlane i ogrzewane światłem gwiazd. Ale istniały tylko przez około 10 000 lat, zanim zniknęły - według standardów kosmosu to tylko chwila.

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Skomentuj