Węgierscy naukowcy odkryli jak potencjalnie zapewnić nieśmiertelność

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Naukowcy z węgierskiego Uniwersytetu Eötvös Loránd, dr Adam Sturm i Tibor Vellai, dokonali oszałamiającego przełomu w zrozumieniu procesu starzenia. Ich badania skupiały się na „elementach transpozycji” (TE) w naszym DNA, które mają zdolność przemieszczania się w kodzie genetycznym. Odkryto, że nadmierny ruch tych TE może prowadzić do destabilizacji kodu genetycznego, potencjalnie sprzyjając starzeniu się.

 

Specyficzny proces zwany szlakiem Piwi-piRNA, zidentyfikowany przez naukowców, pomaga regulować te TE. Szlak ten, wykryty w komórkach nie starzejących się, takich jak nowotworowe komórki macierzyste i Turritopsis dohrnii, znane jako „nieśmiertelna meduza”, wskazuje na możliwość wydłużenia życia. Wzmacniając tę ścieżkę u robaka Caenorhabditis elegans, udało się znacząco wydłużyć jego żywotność.

 

Dr Sturm i dr Vellai w swoich poprzednich publikacjach „The Mechanism of Aging: The Major Role of Transposable Elements in Genome Disintegration” oraz „The Piwi-piRNA Pathway: The Road to Immortality” zasugerowali powiązanie systemu Piwi-piRNA z koncepcją biologicznej nieśmiertelności. W najnowszej publikacji w Nature Communications przedstawili eksperymentalne dowody na to, że kontrolowanie aktywności TE może przedłużyć życie.

 

Metody „obniżania” aktywności TE wykorzystane w badaniach, gdy celowano w określone TE w robakach, spowolniły oznaki starzenia. Regulacja wielu TE naraz skumulowała wpływ na zwiększenie długości życia.

 

Odkrycia te mają ogromny potencjał dla medycyny i biologii. Dr Sturm stwierdził, że obniżając TE lub somatycznie nadekspresjonując elementy szlaku Piwi-piRNA, zaobserwowano korzyść w zakresie długości życia.

 

Naukowcy odkryli też zmiany epigenetyczne w DNA robaków związane z wiekiem, szczególnie w przypadku TE. Te zmiany, znane jako metylacja DNA N6-adeniny, spowodowały zwiększoną transkrypcję i ruch TE w miarę starzenia się zwierząt. Dr Vellai podkreślił, że ta modyfikacja epigenetyczna może utorować drogę metodzie określania wieku DNA.

 

Podsumowując, lepsze zrozumienie tych ruchomych elementów DNA i sposobu ich regulacji może otworzyć drogę do opracowania metod przedłużenia życia i poprawy zdrowia w późniejszym okresie życia, co jest obiecującym kierunkiem w nauce o starzeniu się.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj